Większość giełd w górę

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 09-05-2006, 00:00

Większość największych europejskich giełd rosła wczoraj już po raz trzeci z kolei. Dobra koniunktura to zasługa zmniejszenia obaw o kolejną podwyżkę stóp procentowych w Ameryce, po prezentacji danych z rynku pracy. Wzrost wskaźników napędzały też dobre wyniki kilku czołowych spółek. Spośród trzech największych parkietów najsłabiej prezentował się rynek w Londynie.

Największym wzięciem cieszyły się akcje spółek ubezpieczeniowych. Drożała Axa, wicelider europejskiego rynku brokerskiego oraz Zurich Financial Services. Obie przebiły oczekiwania analityków co do wyników finansowych. Siedemnaście z 22 spółek z indeksu Stoxx 50, które opublikowały dotychczas raporty kwartalne, osiągnęło rezultaty przekraczające wcześniejsze prognozy. Analitycy FactSet Research szacują, że tegoroczne zyski firm objętych indeksem Stoxx 600 powinny wzrosnąć o 8,1 proc. W ubiegłym roku było to 7,6 proc. O 2 proc. rósł kurs akcji ARM Holding. Specjaliści banku UBS podnieśli z neutralnie do kupuj rekomendację dla walorów projektanta mikroprocesorów. Spadała z kolei wycena Unilevera. Holenderski producent żywności spotkał się z negatywną oceną ze strony analityków Morgan Stanley. Taniały za to firmy wydobywcze. To skutek korekty na rynku surowcowym, głównie miedzi.

Otwarcie notowań za oceanem było dość słabe. Indeksy jednak szybko odrabiały straty. Pomogły doniesienia o kolejnych fuzjach i przejęciach. Wachovia, czwarty co do wielkości amerykański bank, przejmie Golden West Financial. Wartość transakcji oszacowano na 26 mld USD i zostanie rozliczona zarówno gotówką, jak i papierami wartościowymi. Z kolei Thermo Electron za 10,6 mld USD kupi Fisher Scientific.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy