Większość indeksów na GPW odrobiła poranną słabość

  • PAP
opublikowano: 09-09-2021, 18:38

Na koniec czwartkowej sesji większość krajowych indeksów zdołała odrobić poranną przecenę, dzięki czemu WIG i sWIG80 zakończyły dzień na poziomie odniesienia, a średnie spółki lekko odbiły. Mimo kolejnej mocnej sesji JSW i nowym rekordzie Dino indeks bluechipów ponownie pokazał relatywną słabość i tracił trzecią sesję z rzędu.

Robert Gardzinski / Forum

"Na GPW duże spółki kontynuowały spadki, przy czym dziś w mniejszej skali, więc można powiedzieć, że sesja przebiegała bez większej historii. Po krótkiej przerwie do wyraźnych wzrostów powróciło JSW, które zyskuje przy rosnących cenach węgla koksującego" - zauważył w rozmowie z PAP Biznes kierownik Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego w BM BNP Paribas, Michał Krajczewski.

"Ciekawie było z kolei w segmencie średnich i małych spółek. Jednymi z mocniejszych walorów były spółki budowlane - wydaje się że rynek spekuluje, która z notowanych na GPW firm będzie beneficjentem zapowiedzianej budowy reaktorów jądrowych. ZE PAK, który do tej pory najmocniej zyskiwał po tych informacjach, na koniec dnia zniósł dwucyfrowe wzrosty z pierwszej połowy sesji. Widać rozgrzanie rynku i realizację zysków" - dodał.

Krajczewski zwrócił także uwagę na złotego, który wyraźnie osłabia się po środowym komunikacie po RPP i czwartkowych wypowiedziach prezesa NBP Adama Glapińskiego.

"Łagodny komunikat ze strony RPP może lekko negatywnie wpłynąć na notowania banków, które mocno zyskiwały po publikacji sierpniowej inflacji. Narracja wydaje się dosyć gołębia, co chłodzi rynkowe oczekiwania na podwyżki stóp procentowych" - powiedział.

WIG20 zakończył czwartkowe notowania stratą 0,35 proc. do 2.356,39 pkt., tracąc trzecią sesję z rzędu. WIG pozostał bez większych zmian na 70.980,21 pkt., podobnie jak sWIG80, który pozostał na 21.405,08 pkt. Wyjątkiem był mWIG40, który zyskał 0,59 proc. do 5.287,41 pkt.

W drugiej części dnia spadki na europejskich parkietach nieco osłabły, a niemiecki DAX zdołał zakończyć notowania 0,1 proc. na plusie. Po południu tuż nad kreską pozostawały także główne amerykańskie indeksy.

Obroty na GPW wyniosły blisko 900 mln zł, z czego 653 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Tym razem największy handel odbywał się na walorach PZU (86 mln zł) - zbliża się dzień przyznania prawa do dywidendy.

W ujęciu sektorowym zniżkowało 6 z 15 indeksów, przy czym na większości z nich spadki były niewielkie a największą zmianę zanotowały leki (-2,4 proc.).

Rosło przede wszystkim górnictwo (+1,9 proc.) i informatyka (+1,1 proc.).

W gronie blue chipów przeważyły spadki. Najmocniej zniżkowało Allegro - o 3 proc., a także Pekao i Mercator - po 2 proc.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Wzrostem o 5 proc. wyróżniło się JSW, które przy drugich obrotach na GPW (79 mln zł) poprawiło 2-letnie maksimum do niemal 52 zł.

Po tygodniu spadków o blisko 2 proc. odbiły notowania Asseco Poland.

Nowy historyczny szczyt notowań wyznaczyło Dino, rosnąc o 1,6 proc. do 340,6 zł.

W gronie średnich spółek Krajczewski zwrócił uwagę na kwartalny raport i komunikację przedstawicieli Kruka. Kurs spółki, przy najwyższych obrotach w indeksie (19 mln zł), poszedł w górę o ponad 7 proc. do 327,4 zł i znalazł się najwyżej od 4 lat. Po środowej sesji spółka podała, że jej skonsolidowany zysk netto w I połowie 2021 roku wyniósł 396 mln zł wobec straty netto przed rokiem na poziomie 19,2 mln zł, co było zgodne z wcześniejszymi szacunkami.

Ponadto przedstawiciele spółki poinformowali, że Kruk ocenia, że wzrost wartości wpłat od klientów spółki - widoczny w pierwszym półroczu - będzie trwałą tendencją. W całym roku widzi szansę na spłaty w wysokości ok. 2 mld zł. Grupa liczy na podwojenie w całym roku wydatków na pakiety wierzytelności z pierwszego półrocza, głównie za sprawą podaży z rynku polskiego.

W indeksie po ok. 3-4 proc. rosły Comarch, OncoArendi Therapeutics i Ciech.

Zniżkował przede wszystkim Mabion - poszedł w dół o 8 proc. do 58,8 zł, notując przy tym drugie obroty w indeksie (13 mln zł). W czwartek upubliczniono szereg rekomendacji. Wśród nich znalazło się mocne "sprzedaj" dla Mabionu od Ipopemy, z ceną docelową na poziomie 29 zł.

W sWIG80 najmocniej, bo o blisko 5 proc., zniżkował Pekabex.

O ok. 4 proc. rosły PCC Rokita oraz Trakcja, która zwyżkowała czwartą sesję z rzędu. Podobny wzrost zanotował ZE PAK, choć w ciągu dnia zwyżka po raz kolejny sięgała 20 proc.

Mocniej rósł jedynie kurs Polimexu Mostostal - poszedł w górę o 5 proc. Polimex nie był jedyną spółką z "Mostostal" w nazwie, która zanotowała wzrosty. Najmocniejszą spółką na GPW, ze zwyżką o 17 proc. był Mostostal Płock, spółka z Warszawy zyskała 9,5 proc., a z Zabrza o 8,4 proc.

Analitycy Millennium DM, w raporcie z 7 września, wydali zalecenie "kupuj" dla akcji Mostostalu Zabrze. Cena docelowa została wyznaczona na poziomie 3,2 zł. Po południu kurs spółki wynosi 2,17 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane