Wielce kosztowny błąd w sprawozdaniu ZCh Police

Senegalskie inwestycje Polic są mniej warte niż wcześniej informowano, dlatego po weryfikacji grupa zamiast wysokiego zysku ma sporą stratę. Nie będzie też dywidendy.

Police poinformowały o tzw. błędzie istotnym w sprawozdaniu finansowym za 2015 r.

Zobacz więcej

W Afryce Police mają spółkę zależną, kontrolującą dwa złoża. Grupa Azoty

Chodzi o to, że senegalska spółka zależna African Investment Group w 2015 r. nie wydobywała fosforytów, a jedynie pośredniczyła w ich dostawie do grupy.

Spółka dysponowała dwoma złożami, ale pierwsze - Lam Lam - zostało wyczerpane już w roku 2014, a ilości wydobytego surowca były znacząco niższe niż wstępnie szacowano. Złoże „Lam Lam” to jedno z dwóch aktywów zakupionych w ramach nabycia pakietu kontrolnego akcji AFRIG w 2013 roku. Wstępne rozliczenie nabycia AFRIG zaprezentowano w rocznym sprawozdaniu finansowym za 2013 rok. Wartość złoża szacowana była wówczas na 126 mln zł, a jego wielkość na 1,5 mln ton.

Drugie aktywo to złoże „Kebemer”, którego wartość na dzień nabycia wstępnie szacowano na 168 mln zł, a wielkość na 56 mln ton. Na koniec kolejnego okresu sprawozdawczego (koniec 2014 r. – ostateczne rozliczenie nabycia) wartości jednostkowe tych dwóch aktywów zmieniły się diametralnie, a kierunek zmian polegał na alokowaniu większej wartości na złoże „Kebemer”, przy jednoczesnym zmniejszeniu wartości złoża „Lam Lam”. Jednocześnie utrzymano wartość ogółem obu złóż na poziomie zbliżonym do poprzedniego okresu sprawozdawczego.

"Spółka zależna AFRIG prowadzi aktualnie prace związane z poszukiwaniem fosforytów na obszarze złoża „Kebemer”, jednakże mając na uwadze fakt, iż na dzień 31 grudnia 2015 roku AFRIG nie uzyskała jeszcze koncesji wydobywczej, a także nie dysponuje odpowiednią infrastrukturą umożliwiającą wydobycie, przyjęcie założenia rozpoczęcia wydobycia w 2016 roku, a tym bardziej wydobycia znaczących dla Spółki ilości fosforytów było i jest zdaniem Spółki bezpodstawne" - podały Police w komunikacie.

Konsekwencje finansowe to m.in. obniżenie zysku jednostkowego spółki do 58,9 mln zł, a więc o 109,9 mln zł, a zamiast 164,8 mln zł skonsolidowanego zysku netto jest 71,6 mln zł straty netto.

Jednocześnie zarząd zmienił rekomendację dotyczącą podziału zysku za 2015 r. - wcześniej rekomendowano wypłatę 65 mln zł w formie dywidendy, obecnie cały zysk spółki ma zasilić kapitał zapasowy. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Chemia / Wielce kosztowny błąd w sprawozdaniu ZCh Police