Wielka Brytania tnie prognozę wzrostu

Katarzyna ŁasicaKatarzyna Łasica
opublikowano: 2016-11-23 14:12

Kanclerz Skarbu Philip Hammond poinformował, że w przyszłym roku brytyjska gospodarka będzie rosła znacznie wolniej niż wcześniej prognozowano.

Biuro Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) obniżyło prognozę wzrostu gospodarczego na 2017 r. do 1,4 proc. z 2,2 proc. przewidywanego jeszcze w marcu.

Pomimo opowiedzenia się w czerwcu za wystąpieniem z Unii Europejskiej, brytyjska gospodarka okazała się stabilna, co skutkowało podniesieniem przez OBR prognozy wzrostu za 2016 r. do 2,1 proc. z 2 proc. zapowiadanych w marcu.

Brexit przyczynił się do oczekiwanego wzrostu obsługi zadłużenia państwowego o dziesiątki miliardów funtów, w związku z czym Hammond chcąc pomóc rodzinom i niskich i średnich dochodach zapowiedział obranie kursu na dyscyplinę fiskalną.

Reuters/Forum