Wielka płyta wygrywa ceną

DI
opublikowano: 02-02-2011, 13:26

Mieszkania w blokach z wielkiej płyty są o jedną czwartą tańsze niż te we współczesnym budownictwie. Według analiz Home Broker w IV kw. 2010 r. największą popularnością cieszyły się one w Poznaniu i  Wrocławiu.

Analitycy Home Broker podzielili lokale z rynku wtórnego na trzy grupy: wielką płytę, mieszkania w budynkach z cegły wzniesionych przed 2000 r. oraz mieszkania w budynkach zbudowanych w ciągu ostatnich 10 latach. Następnie przeprowadzono analizy, jakiego typu mieszkania są najczęściej kupowane.

Wielka płyta karmi się cegłą

Najwięcej na popularności w minionym roku zyskała wielka płyta, głównie kosztem mieszkań w budynkach z cegły. Podczas gdy na początku 2010 r. co drugie mieszkanie sprzedane na rynku wtórnym znajdowało się w budynku z cegły, to obecnie jest to prawie co trzeci lokal. Popularności wielkiej płyty należy upatrywać w jej cenie, która jest przeciętnie blisko o jedną czwartą niższa niż w przypadku mieszkań nowych. Kolejnym atutem budownictwa charakterystycznego dla okresu PRL-u jest przeciętny metraż lokalu, odpowiadający zapotrzebowaniom nabywców, którzy najczęściej poszukują lokum niewiele większego niż 50 mkw.

Wielki Poznań

Najdynamiczniejsze zmiany na rynku mieszkaniowym zaszły w Poznaniu. Najwięcej straciły tu mieszkania w budynkach nowych oraz tych z cegły. Obecnie aż 40 proc. transakcji zawieranych na wielkopolskim rynku wtórnym dotyczy mieszkań w blokach z wielkiej płyty. To prawie dwukrotnie lepszy wynik niż na początku zeszłego roku.

Wrocław monolitem stoi

We Wrocławiu co druga transakcja na rynku wtórnym dotyczyła mieszkań w wielkiej płycie. Jednocześnie kosztem kamienic popularność zyskały mieszkania w budynkach wybudowanych w ciągu ostatnich 10 lat. Obecnie co czwarty sprzedawany lokal znajduje się właśnie w takim budynku.

Kraków na nowo

Budownictwo współczesne zajmuje coraz większą część krakowskiego rynku nieruchomości. Na początku 2010 r. jedynie 16,7 proc. transakcji na rynku wtórnym dotyczyło mieszkań wybudowanych w ciągu ostatnich 10 lat. Obecnie ich udział wzrósł do 31,1 proc. Zmiany te nie wpłynęły na popularność wielkiej płyty, ale odbyły się kosztem kamienic, które współmiernie do wzrostu udziału budownictwa współczesnego straciły swój udział w rynku.

W Warszawie bez zmian

W stolicy na przestrzeni ostatnich kwartałów coraz mniejszą popularnością cieszą się mieszkania w budynkach z cegły. Ich kosztem zyskują zarówno mieszkania w wielkiej płycie jak i w budynkach współczesnych.

- Pierwsze z nich oferują niższą cenę, drugie wyższy standard. Warto ponadto zauważyć, że większość transakcji na rynku wtórnym w Warszawie dotyczy mieszkań wybudowanych właśnie w ciągu ostatnich 10 lat – mówi Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości Home Broker.

W Trójmieście liczy się cena

Dane za ostatni kwartał 2010 r. wskazują na rosnącą popularność tańszych segmentów budownictwa -  wielkiej płyty i kamienic w Trójmieście. Ich ceny transakcyjne były odpowiednio niższe o 25 i 20 proc. w stosunku do budownictwa współczesnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane