Wielka przecena argentyńskich aktywów

opublikowano: 12-08-2019, 16:55

Ceny argentyńskich aktywów mocno spadają po szokującej porażce w prawyborach prezydenckich obecnej głowy państwa, Mauricio Macriego.

Argentyńskie peso osłabło do rekordowych 62 za dolara, obecnie traci 23 proc. wobec dolara. Tąpnęły także notowane na zagranicznych rynkach obligacje argentyńskie. W Nowym Jorku obligacje 100-letnie  Argentyny staniały o prawie 27 proc. do 54,66 centów za dolara. Na rynku CDS, koszt pięcioletniego ubezpieczenia od niewypłacalności Argentyny wzrósł o 10,54 pkt. procentowego, co sygnalizuje 75 proc. prawdopodobieństwo niewypłacalności. W piątek wynosiło ono 49 proc.

Notowania USD/ARS w piątek i poniedziałek
Wyświetl galerię [1/3]

Notowania USD/ARS w piątek i poniedziałek

- Rynek zaczyna uwzględniać w cenach niewypłacalność - powiedział Edwin Gutierrez, szef komórki długu gospodarek wschodzących w Aberdeen Asset Management w Londynie. - Rynek nie jest gotów dać Fernandezowi przywileju wątpliwości - dodał.

Na giełdzie nowojorskiej ETF akcji argentyńskich spółek spadał o 24 proc. Główny indeks argentyńskiego rynku akcji Merival spada o ponad 30 proc.

Alberto Fernandez, kandydat koalicji ugrupowań opozycyjnych, uzyskał w niedzielnych prawyborach prezydenckich 48 proc. głosów, a obecny prezydent Mauricio Macri prawie 32 proc. Razem z Fernandezem, utożsamiającym się z ruchem peronistycznym, na stanowisko wiceprezydenta kandyduje była prezydent Cristina Fernandez de Kirchner. Wybory prezydenckie odbędą się 27 października.

- Dla rynków, to bardzo złe wiadomości – powiedziała  Carolina Gialdi, strateg BTG w Buenos Aires. - Rynek prawdopodobnie uwzględni w cenach zwycięstwo Alberto Fernandeza – dodała.

Rynek obawia się, że prezydentura Fernandeza będzie oznaczać powrót polityki kontroli waluty i kapitału. 

- Argentyna jest tak odległa geograficznie i różna pod względem politycznym od Polski, że to co się tam dzieje nie będzie miało żadnego przełożenia na złotego. Nie zostaniemy potraktowani jako część jednego koszyka. Sytuacja w Argentynie może się nieco odbić na innych krajach Ameryki Łacińskiej, ale Argentyna to temat rzeka i rynek się już do tamtejszych problemów przyzwyczaił – powiedział Pulsowi Biznesu Daniel Kostecki, analityk Conotoxii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy