Wielka wyprzedaż w Ghelamco

opublikowano: 03-10-2017, 22:00

Deweloper planuje wyjście z kilku warszawskich inwestycji, ale umocni pozycję na rynkach regionalnych

Belgijska spółka Ghelamco poinformowała ostatnio o sprzedaży budynku B w kompleksie Warsaw Spire przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Co ciekawe, transakcja o wartości ponad 100 mln EUR to tylko część dużego planu sprzedażowego dewelopera.

Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland, przyznaje, że deweloper ma na sprzedaż kilka inwestycji biurowych w stolicy. Z transakcjami nie musi się jednak spieszyć.
Zobacz więcej

NIE DZIAŁAMY POD PRESJĄ:

Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland, przyznaje, że deweloper ma na sprzedaż kilka inwestycji biurowych w stolicy. Z transakcjami nie musi się jednak spieszyć. Grzegorz Kawecki

— Zdecydowaliśmy się sprzedawać Warsaw Spire budynek po budynku, ponieważ możemy w ten sposób uzyskać wyższą cenę. Jeśli ktoś jest zainteresowany zakupem całości, oczekuje większego upustu. Inny powód jest taki, że nie mamy presji czasowej. Plac Europejski, który udało nam się stworzyć, daje potencjalnym inwestorom poczucie bezpieczeństwa, dlatego zainteresowanie budynkiem C jest spore. Na pewno zostanie on sprzedany, jednak nie mogę ujawnić, komu i kiedy. Zastanawiamy się też co zrobić z wieżą. Możliwe, że zostaniemy w niej jako inwestor, w całości albo chociaż w części — mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.

Czyszczenie portfela

Spółka ma też w planach sprzedaż inwestycji przy ulicach Wroniej 31 i Wołoskiej 24. Pierwsza oferuje na wynajem ponad 15 tys. mkw. biur klasy A, 850 mkw. lokali handlowo-usługowych, parking podziemny na 195 samochodów, 54 miejsca postojowe dla rowerzystów i dwie szatnie z prysznicami. Przy Wołoskiej 24 powstało natomiast około 22,4 tys. mkw. biur na dziesięciu kondygnacjach i 800 mkw. lokali handlowo-usługowych. W tym tygodniu zarówno te budynki, jak i dwa obiekty kompleksu Warsaw Spire zostaną zaprezentowane inwestorom na targach Real Expo 2017 w Monachium.

— Jeśli trafi się kupiec i będzie synergia, to dojdzie do transakcji. Wszystkie nasze projekty trafiają na sprzedaż. Jako deweloper koncentrujemy się na zakupie gruntu, pozyskiwaniu pozwoleń, a następnie przeprowadzeniu inwestycji i skomercjalizowaniu jej, ale nie trzymaniu w swoich zasobach — przyznaje Jarosław Zagórski.

Zapowiada, że deweloper skoncentruje się teraz na budowie kompleksu The Warsaw HUB przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie, który utworzą trzy budynki wieżowe, położone na dużym podium usługowym o powierzchni 7-8 tys. mkw. Dwa z nich to biurowce, natomiast trzeci zajmą dwa hotele — 3- i 4-gwiazdkowy, z oddzielnymi wejściami i recepcjami. Łącznie zaoferują 426 pokoi.

— Planujemy tu również duże centrum konferencyjne, innowacyjny koncept coworkingowy MeetDistrict oraz centrum współpracy start-upów i korporacji The Heart Warsaw. Poza tym na Woli wyraźnie brakuje komponentu handlowego, dlatego chcemy stworzyć wzdłuż ulicy Towarowej długą na 130 metrów pierzeję z powierzchniami ekspozycyjnymi. Przestrzeń na parterach The Warsaw HUB wypełnimy kawiarniami, restauracjami i usługami. Na usługi przeznaczony będzie także poziom -1, który będzie miał bezpośrednie połączenie ze stacją metra. Cały kompleks zajmie 113 tys. mkw. — dodaje Jarosław Zagórski.

Deweloper jest w trakcie zaawansowanych rozmów z potencjalnymi najemcami. — Operatorzy hotelowi zostali już wybrani, o czym poinformujemy niebawem. Jeden z nich będzie zupełnie nową marką w Polsce. Będzie to także jeden z większych hoteli w Warszawie — mówi Jarosław Zagórski.

Nie tylko stolica

Ghelamco zapowiada jednocześnie powrót na rynki regionalne, chce spróbować sił m.in. w Krakowie, gdzie buduje kameralny biurowiec o powierzchni 10 tys. mkw. Na razie inwestycja jest na etapie ogrodzonej działki i dziury w ziemi.

— Dotychczas koncentrowaliśmy się na Warsaw Spire, a rynki regionalne nie były w centrum naszego zainteresowania. Teraz chcemy na nie wrócić. Pod koniec ubiegłego roku kupiliśmy za ponad 85 mln zł działkę w samym centrum Łodzi, na której planujemy dużą inwestycję o miastotwórczym charakterze: z mieszkaniami, biurami, częścią hotelową i handlową. Projekt znajduje się na razie na deskach kreślarskich. Ustalamy koncepcję z miastem — informuje Jarosław Zagórski.

Spółka planuje w Łodzi jeszcze jedną inwestycję, jednak ze względu na jej wczesny etap nie chce ujawniać szczegółów. — Mocno wierzymy w Łódź, która w ostatnim czasie bardzo się rozwinęła.

Ma swój klimat i fajną strukturę. Wielu inwestorów przygląda się temu miastu — mówi Jarosław Zagórski. Co ciekawe, na rynku pojawiły się ostatnio informacje, że Ghelamco jest jednym z deweloperów, którzy rozmawiają z JP Morganem, rzekomo zainteresowanym zakupem biurowca w Warszawie. — Nie komentuję — ucina Jarosław Zagórski.

Ruch w transakcjach

Jarosław Skoczeń, członek zarządu w Grupie Emmerson, przypomina, że deweloperzy przez długi czas trzymali swoje biurowce w portfelu.

— Nie było popytu. Dziś zainteresowanie funduszy skomercjalizowanymi obiektami jest bardzo duże, a deweloperzy nie przywiązują się do swoich inwestycji, sprzedają je i przechodzą do kolejnych — mówi Jarosław Skoczeń. Zainteresowanie spółek stolicami regionów tłumaczy natomiast tym, że nadal mało jest w nich inwestycji biurowych, ziemia jest tania, a koszty pracy niższe niż w Warszawie. — Dlatego wiele firm decyduje się otwierać biura w Krakowie, Wrocławiu czy Łodzi — mówi przedstawiciel Emmerson.

Z danych BNP Paribas Real Estate Poland wynika, że to właśnie w upatrzonej przez Ghelamco Łodzi na koniec czerwca 2017 r. współczynnik biurowych pustostanów był najniższy i wynosił zaledwie 5,8 proc. W Krakowie sięgał on 10,2 proc., jednak tutejsze biura też nie czekają długo na najemców. — To efekt m.in. utrzymującego się zainteresowania tym rynkiem graczy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu — wyjaśnia Anna Staniszewska, dyrektor działu analiz rynkowych i doradztwa w Europie Środkowo-Wschodniej BNP Paribas Real Estate Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu