Wielki potencjał obligacji Grecji

opublikowano: 19-06-2017, 15:25
aktualizacja: 19-06-2017, 15:29

Optymizm co do wychodzenia greckich finansów na prostą skłania inwestorów do zakupów tamtejszych obligacji o coraz dłuższych rentownościach.

Grecja
Zobacz więcej

Grecja fot. Bloomberg

W poniedziałek 10-letnie obligacje Grecji są notowane przy rentownościach 5,67 proc., po tym jak w ubiegłym tygodniu doszło do porozumienia rządu z wierzycielami w sprawie nowego pakietu pomocowego. Choć po kryzysie równie „nisko” dochodowości znalazły się w 2014 r., to jednak relatywnie inwestorzy unikają ich najmniej od blisko siedmiu lat. Różnica w rentownościach z analogicznymi papierami portugalskimi spadła do 4,35 punktu procentowego, najniższego poziomu od października 2010 r.

Zdaniem specjalistów greckie papiery wciąż dysonują znacznym potencjałem umocnienia. Mike Collins, zarządzający PGIM przyznawał, że jego towarzystwo przenosi kapitał z greckich obligacji krótkoterminowych na rynek papierów długoterminowych, które według niego dysponują „bardzo dużym potencjałem”. Według Citigroup rentowności greckich 10-latek są bardzo atrakcyjne na tle innych aktywów regionu. Nie należy wykluczyć, że Grecja wkrótce będzie mogła sięgać po finansowanie z rynku, oceniał Zoeb Sachee, dyrektor w Citigroup, w wypowiedzi dla Bloomberga.

- Jest w interesie wszystkich, żeby do lata 2018 r. Grecja wróciła na rynki długu, tak żeby uniknąć czwartego pakietu pomocowego. Rentowności greckich obligacji najprawdopodobniej będą nadal spadały, zmniejszając różnicę z rentownościami papierów portugalskich czy cypryjskich – zapowiadał w komentarzu dla Bloomberga Carsten Hesse, ekonomista banku Berenberg.

Rynek greckich obligacji jest jednak bardzo niepłynny. W maju obroty na rynku wtórnym sięgnęły 104 mln euro i były ponad tysiąckrotnie niższe niż we wrześniu 2004 r., kiedy były najwyższe w historii. Inwestorzy, którzy zajmują pozycje, nie chcą ich zamykać, tłumaczyło Bloombergowi anonimowo dwóch traderów z giełdy w Atenach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wielki potencjał obligacji Grecji