Wielki Tydzień a małostkowość

Jacek Zalewski
opublikowano: 07-04-2009, 00:00

Zanosi się na to, że na skonflikto- wanych wierzchołkach władzy w Polsce przez cały Wielki Tydzień chrześcijański będzie się odbijał czkawką ubiegły wielki tydzień polityczno- -gospodarczo-militarny. Kumulacja ważnych szczytów była rzeczywiście niebywała — najpierw londyńskie antykryzysowe posiedzenie G20, potem dwudniowy jubileusz NATO nad brzegami Renu, wreszcie pierwsze spotkanie Unii Europejskiej z nowym prezydentem USA w Pradze. Notabene właśnie bezcenny czas Baracka Obamy był głównym powodem owej kumulacji.

Dla nas najważniejsza jest okoliczność, że Polska w minionym tygodniu nie straciła wizerunkowo w oczach międzynarodowych mediów, a co za tym idzie — opinii publicznej. Biorąc pod uwagę echa po niektórych posiedzeniach Rady Europejskiej — naprawdę była to duża sztuka! Marzenia o posadzie sekretarza generalnego NATO dla ministra Radosława Sikorskiego od wielu miesięcy uważaliśmy za klasyczne polskie chciejstwo — dlatego w pełni (a naprawdę zdarza się to nieczęsto) podpisujemy się pod zacytowanym u góry lekkoatletycznym wyznaniem Lecha Kaczyńskiego. Na Nobla z logiki zasłużyłby ten, kto w zrozumiały sposób objaśniłby, o co premierowi Donaldowi Tuskowi tak konkretnie chodziło w całej niezrealizowanej zagrywce kartą Sikorskiego.

Na szczęście świat zapamiętał Polskę przede wszystkim z radosnych uścisków dłoni prezydenta Baracka Obamy z prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem Donaldem Tuskiem. Wizerunkowo dla nikogo z obserwatorów miedzynardowych tym razem nie miało znaczenia, że obaj krajowi rywale nie są w stanie wykonać tak miłych gestów wobec siebie. Na szczycie w Pradze zaś uzgodnienia prezydenta z premierem dotyczyły tylko solidarnej ucieczki z konferencji prasowej, bez umożliwienia polskim mediom zadania chociażby jednego pytania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu