Wielkie wietrzenie w Rybniku

LUS
opublikowano: 29-04-2018, 22:00

Na działania poprawiające jakość powietrza od początku 2015 r. miasto wydało już około 75 mln zł. Jest lepiej, ale zostało jeszcze dużo do zrobienia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia Rybnik jest trzecim miastem na liście najbardziej zanieczyszczonych smogiem ośrodków Unii Europejskiej. Samorząd zdaje sobie z tego sprawę i działa.

— Smog to duży problem dla Rybnika — mieszkańcy przez jedną trzecią roku są narażeni na poważne zagrożenie zdrowia i życia. Ustanowione normy stężenia średniodobowego pyłu są w Rybniku w sezonie jesienno- -zimowym notorycznie przekraczane, często o kilkaset procent i więcej. Z problemem miasto walczy od dawna, ale intensyfikacja działań nastąpiła w ostatnich trzech latach — mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

W latach 2015-18 władze miasta przeznaczyły na działania antysmogowe około 75 mln zł. Na tę kwotę składają się ekodotacje dla mieszkańców z budżetu, dofinansowanie unijne i pieniądze z programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

— Rybnik stworzył program dofinansowujący ekologiczne inwestycje mieszkańców. System dopłat, wskazywany na szerokim forum jako wzór, promuje rozwiązania najbardziej efektywne. Najwięcej projektów zrealizowanych przez rybniczan w 2017 r. polegało na instalacji kotłów gazowych i na paliwo stałe. Powodzeniem cieszyły się również inwestycje łączone, obejmujące wymianę źródła ciepła i termomodernizację budynku — mówi prezydent.

Ekodotacje z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. W 2016 r. wniosków było zaledwie 360, a w 2017 r. — 485. Rok 2018 r. już teraz jest rekordowy — w ciągu zaledwie czterech miesięcy władze miasta otrzymały aż 800 wniosków. W ciągu ostatnich trzech lat przedmiotem ekoinwestycji było również 19 obiektów użyteczności publicznej — przedszkoli, szkół, a także siedziby miejskiego ośrodka sportu i rekreacji. W kolejce czeka już 11 innych miejskich obiektów.

Rybnickie działania na rzecz poprawy jakości powietrza nieograniczają się do inwestycji w termomodernizację i wymianę kotłów. To też edukacja. Władzom udało się też stworzyć ekopatrol w Straży Miejskiej. Strażnicy pobierają próbki popiołu, sprawdzają, czy mieszkańcy nie spalają śmieci, i prowadzą prawidłową gospodarkę odpadami oraz starają się uświadamiać im, jak ważna jest termomodernizacja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: LUS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Wielkie wietrzenie w Rybniku