Wielkopolanie najlepiej regulują należności

opublikowano: 27-03-2019, 22:00

Najbardziej solidnymi płatnikami w Polsce są przedsiębiorcy z Wielkopolski, którzy spóźniają się z zapłatą średnio 13 dni.

W naszym kraju firmy średnio płacą zaległe należności w ciągu 80 dni — wynika z analizy przeprowadzonej przez Euler Hermes, ubezpieczyciela należności, na należnościach od 200 tys. odbiorców opiewających na kwotę blisko 40 mld zł. Wśród wszystkich województw najlepiej wypada wielkopolskie, gdzie opóźnienia w spłacie zobowiązań są najkrótsze i wynoszą 13 dni. Ponadto wielkopolskie firmy płacą w terminie aż 86 proc. należności. Do tego rzadko generują tak zwane złe długi, czyli należności przeterminowane ponad 120 dni. Te ostatnie wynoszą łącznie 4,2 proc. sumy zobowiązań wielkopolskich przedsiębiorców. Poza tym firmy tylko z trzech województw (lubuskiego, podkarpackiego i mazowieckiego) mogą pochwalić się stratami na zbliżonym poziomie (ok. 4,8 proc). W pozostałych regionach przedsiębiorcy generują trudne długi, które stanowią od 6 do 9 proc. wartości wszystkich ich zobowiązań, a w dwóch województwach przekraczają one nawet 11 proc.

Euler Hermes ocenia, że wysoka rzetelność w regulowaniu zobowiązań przez firmy z Wielkopolski jest szczególnie godna uznania w świetle danych o niewypłacalnościach, które nie są pozytywne. W 2018 r. liczba niewypłacalnych firm w Wielkopolsce wzrosła aż o 63 proc. Pomimo to przedsiębiorcy z tej części kraju raczej nie przenosili swoich finansowych problemów na dostawców. Dzięki temu nie ma tutaj eskalacji i efektu domina opóźnionych płatności i trudnych długów. Powodem tego prawdopodobnie jest fakt, że aż 72 ze 103 niewypłacalności miało w ubiegłym roku formę postępowania naprawczego, a nie likwidacyjnego. Tym niemniej generalnie gorsza kondycja i dyscyplina płatnicza wielu polskich firm przełożyła się zwłaszcza na wielkopolskie firmy handlowe i usługowe, w których wzrost liczby niewypłacalności był największy.

Już widać, że w tym roku nie będzie lepiej. W pierwszych dwóch miesiącach liczba niewypłacalnych firm z Wielkopolski sięgnęła 21 przypadków, o 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Nadal prym wiodą branże handlowa i usługowa. Niewiele lepiej jest w budowlance.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy