Wieprzowa wolta

Wolumen eksportu polskiej wieprzowiny w 9 miesiącach

W 2016 r. był wyższy niż w analogicznym okresie w 2013 r., czyli przed pojawieniem się w Polsce afrykańskiego pomoru świń, który zablokował nam część rynków zagranicznych, podaje BGŻ BNP Paribas za Ministerstwem Finansów. Jego wartość była natomiast znacznie niższa. Zmienili się nasi najwięksi odbiorcy — nie dominują już Chiny. Najwięcej tonażowo odbierają Włosi, Niemcy, Hongkończycy. Do Niemiec idzie jednak dużo tańszego mięsa, a do USA drogie produkty, dzięki czemu wartość eksportu za ocean jest największa. W sumie wyeksportowaliśmy 324,5 tys. ton nieprzetworzonego mięsa wieprzowego za 575,7 mln EUR.

3 tys. ton O tyle więcej wieprzowiny sprzedaliśmy za granicę w ciągu trzech kwartałów tego roku niż w tym samym czasie w 2013 r., czyli wtedy, gdy branża nie była częściowo sparaliżowana przez ASF…

90 mln EUR …ale o tyle mniej dostaliśmy za eksport.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wieprzowa wolta