Wietnam łagodzi przepisy dla zagranicznych inwestorów

opublikowano: 08-01-2014, 14:02

Dążąc do ożywienia, pozostającego od dłuższego czasu w słabości, systemu bankowego, władze Wietnamu pozwoliły inwestorom zagranicznym na zwiększenie udziałów w lokalnych kredytodawcach, donosi Bloomberg.

Limit dla zagranicznych tzw. strategicznych inwestorów został zwiększony z 15 do 20 proc. Na dotychczasowym poziomie pozostał jednak próg dla wszystkich zagranicznych podmiotów łącznie w lokalnych bankach, który nie może przekroczyć 30 proc. W tym drugim przypadku, sprawy ewentualnego zwiększenia zaangażowania i podniesienia limitu mają być rozpatrywane indywidualnie, zapowiedział premier Nguyen Tan Dung.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 20 lutego.

Zmiany w obecnym systemie bankowym są palącym problemem, gdyż Wietnam zmaga się ze słabością strukturalną niedokapitalizowanych instytucji, które obarczone są najwyższym wskaźnikiem złych długów w Azji Południowo-Wschodniej.

Oprócz tego, rząd zamierza również zwiększyć limity udziałowe w spółkach giełdowych. Propozycja zakłada podniesienie ich dla zagranicznych inwestorów z obecnych 49 do maksymalnie 60 proc. Według szacunków ACB Securities na obecną chwile jest około 20 spółek, w których zagraniczne podmioty znajdują się na granicy limitu 49 proc.

Rząd z Miasta Ho Chi Minha (dawnej Sajgon) prognozuje, że w bieżącym roku PKB kraju wzrośnie o 5,8 proc. po 5,42-proc. dynamice w roku 2013.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Wietnam łagodzi przepisy dla zagranicznych inwestorów