Wieżowce przy plaży

opublikowano: 08-05-2019, 22:00

W Ustce mogą powstać najwyższe w kurortach apartamentowce. Obecnie liderem wysokości jest hotel w Świnoujściu.

Słupski deweloper Grupa Sierleccy stara się o pozwolenie na budowę kompleksu Icon Sea — trzech 18-piętrowych apartamentowców w pierwszej linii zabudowy od morza, przy ul. Wczasowej w Ustce. Decyzja starostwa powiatowego ma zapaść w ciągu najbliższych dni. Gdy będzie pozytywna, powstaną trzy najwyższe obiekty na mapie miejscowości wypoczynkowych nad polskim Bałtykiem — ich wysokość wyniosłaby ponad 50 m. Obecnie rekord w kategorii hoteli w nadmorskich kurortach należy do mającego 13 kondygnacji Radisson Blu Resort w Świnoujściu (Zdrojowa Invest).

HOTELE NA PLAŻY:
HOTELE NA PLAŻY:
Radisson Blu Resort w Świnoujściu jest obecnie najwyższym hotelem w polskich kurortach nad Bałtykiem — ma 13 kondygnacji i 47 m wysokości.
Fot. ARC

— Ustka nie miała dotychczas tak dużych obiektów i dopuszczenie w 2013 r. w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego powstawania wieżowców może się zmaterializować dzięki inwestycji Icon Sea. Dla miasta to szansa na podniesienie atrakcyjności turystycznej. Działka jest przygotowana, a decyzja o pozwoleniu na budowę należy do starostwa powiatowego w Słupsku — mówi Witold Sikorski, naczelnik wydziału gospodarki przestrzennej Urzędu Miasta Ustka.

Na razie nie ma kolejnych takich projektów w miejscu dopuszczającym budowę wieżowców. Witold Sikorski postrzega obecną inwestycję jako swego rodzaju pilotaż, dzięki któremu mieszkańcy Ustki będą mogli przekonać się do takiej zabudowy. Przyznaje, że wcześniej budziła ona kontrowersje, ale uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego, który ją dopuszcza, dało podstawy prawne do inwestycji w wieżowce.

— Po pierwotnym zapoznaniu się z dokumentacją i wezwaniu inwestora do uzupełnienia braków we wniosku dotyczącym wydania pozwolenia na budowę starostwo powiatowe w Słupsku powtórnie analizuje wszystkie dokumenty i przygotowuje decyzję, która ma zapaść w ciągu najbliższych dni — poinformowała Katarzyna Ciechanowicz z wydziału obsługi zarządu i promocji Starostwa Słupskiego.

Do czasu wydania pozwolenia na budowę deweloper nie chce się wypowiadać na temat planowanej inwestycji Icon Sea.

Od przybytku boli

Na stronie internetowej oferującej inwestorom apartamenty w systemie condo możemy przeczytać, że będą to lokale o powierzchni od około 28 m kw., wykończone i częściowo umeblowane. Według szacunków może tu powstać 300- -400 apartamentów. Zdaniem Marleny Kosiury z portalu InwestycjewKurortach.pl budowa nowoczesnych obiektów służy rozwojowi miejscowości wypoczynkowych, ale powoduje też zagrożenia.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Groźba przeskalowania inwestycji w sytuacji, gdy brakuje nam nowoczesnych obiektów, mało kogo dziś przeraża, warto jednak panować nad rozmachem. Eksperci turystyki podają jako przykład hiszpańskie kurorty, z których zamożni turyści poszukujący wyjątkowych miejsc uciekają z powodu tłoku — tłumaczy Marlena Kosiura.

W Polsce są duże inwestycje, na ogół w większych miastach, które mimo dużej skali bronią się estetyką i standardem. Są też takie, przeciwko którym protestują społeczności lokalne. Pod koniec marca np. Zakopiański Alarm Urbanistyczno-Architektoniczny (grupa w mediach społecznościowych) ujawnił wizualizację przedstawiającą kilkunastopiętrowy apartamentowiec zasłaniający Tatry. W ten sposób deweloper zachęcał inwestorów do kupna apartamentów. Burzliwa dyskusja w internecie spowodowała wycofanie wizualizacji ze strony, a dalsze plany dotyczące apartamentowca nie są znane.

Wysokość pod kontrolą

Powiaty nadmorskie, które wydają zgodę na budowę, nie potwierdzają możliwości wznoszenia bardzo wysokich obiektów. Najwyższy Radisson Blu Resort w Świnoujściu ma 47 m.

— Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla dzielnicy nadmorskiej nie dopuszcza budowy tak wysokich obiektów, poza dwoma — dominantą i subdominantą. Obie zostały już wybudowane. Pierwsza to działający już hotel Radisson Blu Resort, a drugi to Hilton Świnoujście Resort & Spa, którego otwarcie ma nastąpić na przełomie 2019/20. Oba obiekty znajdują się obok siebie przy alei Baltic Park Molo, przy wejściu na plażę na przedłużeniu ulicy Chrobrego — poinformowała Hanna Lachowska z biura informacji i konsultacji społecznych Urzędu Miasta Świnoujście.

W innych powiatach nadmorskich tak wysokie budynki nie powstają. W powiecie kołobrzeskim plany nie przewidują wyższych budynków niż pięć kondygnacji, jedynie w samym Kołobrzegu plan dopuszcza maksymalną zabudowę do wysokości 22 m (6-7 kondygnacji). W powiecie lęborskim, gdzie największym kurortem jest Łeba, plany ograniczają wysokość budynków do 12 lub 15 m (można dodać kondygnację na 25 proc. powierzchni, a granicą będzie 17,5 m). To ograniczenie spowodowało m.in., że w Łebie nie powstał planowany Hotel Gołębiewski, który obecnie budowany jest w Pobierowie (powiat gryficki). Hotel będzie miał 11 kondygnacji (39,9 m) i kilkaset pokoi (będzie to największy hotel w sieci Gołębiewski).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane