Wieżowce przy plaży

opublikowano: 08-05-2019, 22:00

W Ustce mogą powstać najwyższe w kurortach apartamentowce. Obecnie liderem wysokości jest hotel w Świnoujściu.

Słupski deweloper Grupa Sierleccy stara się o pozwolenie na budowę kompleksu Icon Sea — trzech 18-piętrowych apartamentowców w pierwszej linii zabudowy od morza, przy ul. Wczasowej w Ustce. Decyzja starostwa powiatowego ma zapaść w ciągu najbliższych dni. Gdy będzie pozytywna, powstaną trzy najwyższe obiekty na mapie miejscowości wypoczynkowych nad polskim Bałtykiem — ich wysokość wyniosłaby ponad 50 m. Obecnie rekord w kategorii hoteli w nadmorskich kurortach należy do mającego 13 kondygnacji Radisson Blu Resort w Świnoujściu (Zdrojowa Invest).

Radisson Blu Resort w Świnoujściu jest obecnie najwyższym hotelem w polskich
kurortach nad Bałtykiem — ma 13 kondygnacji i 47 m wysokości.
Zobacz więcej

HOTELE NA PLAŻY:

Radisson Blu Resort w Świnoujściu jest obecnie najwyższym hotelem w polskich kurortach nad Bałtykiem — ma 13 kondygnacji i 47 m wysokości. Fot. ARC

— Ustka nie miała dotychczas tak dużych obiektów i dopuszczenie w 2013 r. w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego powstawania wieżowców może się zmaterializować dzięki inwestycji Icon Sea. Dla miasta to szansa na podniesienie atrakcyjności turystycznej. Działka jest przygotowana, a decyzja o pozwoleniu na budowę należy do starostwa powiatowego w Słupsku — mówi Witold Sikorski, naczelnik wydziału gospodarki przestrzennej Urzędu Miasta Ustka.

Na razie nie ma kolejnych takich projektów w miejscu dopuszczającym budowę wieżowców. Witold Sikorski postrzega obecną inwestycję jako swego rodzaju pilotaż, dzięki któremu mieszkańcy Ustki będą mogli przekonać się do takiej zabudowy. Przyznaje, że wcześniej budziła ona kontrowersje, ale uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego, który ją dopuszcza, dało podstawy prawne do inwestycji w wieżowce.

— Po pierwotnym zapoznaniu się z dokumentacją i wezwaniu inwestora do uzupełnienia braków we wniosku dotyczącym wydania pozwolenia na budowę starostwo powiatowe w Słupsku powtórnie analizuje wszystkie dokumenty i przygotowuje decyzję, która ma zapaść w ciągu najbliższych dni — poinformowała Katarzyna Ciechanowicz z wydziału obsługi zarządu i promocji Starostwa Słupskiego.

Do czasu wydania pozwolenia na budowę deweloper nie chce się wypowiadać na temat planowanej inwestycji Icon Sea.

Od przybytku boli

Na stronie internetowej oferującej inwestorom apartamenty w systemie condo możemy przeczytać, że będą to lokale o powierzchni od około 28 m kw., wykończone i częściowo umeblowane. Według szacunków może tu powstać 300- -400 apartamentów. Zdaniem Marleny Kosiury z portalu InwestycjewKurortach.pl budowa nowoczesnych obiektów służy rozwojowi miejscowości wypoczynkowych, ale powoduje też zagrożenia.

— Groźba przeskalowania inwestycji w sytuacji, gdy brakuje nam nowoczesnych obiektów, mało kogo dziś przeraża, warto jednak panować nad rozmachem. Eksperci turystyki podają jako przykład hiszpańskie kurorty, z których zamożni turyści poszukujący wyjątkowych miejsc uciekają z powodu tłoku — tłumaczy Marlena Kosiura.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

W Polsce są duże inwestycje, na ogół w większych miastach, które mimo dużej skali bronią się estetyką i standardem. Są też takie, przeciwko którym protestują społeczności lokalne. Pod koniec marca np. Zakopiański Alarm Urbanistyczno-Architektoniczny (grupa w mediach społecznościowych) ujawnił wizualizację przedstawiającą kilkunastopiętrowy apartamentowiec zasłaniający Tatry. W ten sposób deweloper zachęcał inwestorów do kupna apartamentów. Burzliwa dyskusja w internecie spowodowała wycofanie wizualizacji ze strony, a dalsze plany dotyczące apartamentowca nie są znane.

Wysokość pod kontrolą

Powiaty nadmorskie, które wydają zgodę na budowę, nie potwierdzają możliwości wznoszenia bardzo wysokich obiektów. Najwyższy Radisson Blu Resort w Świnoujściu ma 47 m.

— Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla dzielnicy nadmorskiej nie dopuszcza budowy tak wysokich obiektów, poza dwoma — dominantą i subdominantą. Obie zostały już wybudowane. Pierwsza to działający już hotel Radisson Blu Resort, a drugi to Hilton Świnoujście Resort & Spa, którego otwarcie ma nastąpić na przełomie 2019/20. Oba obiekty znajdują się obok siebie przy alei Baltic Park Molo, przy wejściu na plażę na przedłużeniu ulicy Chrobrego — poinformowała Hanna Lachowska z biura informacji i konsultacji społecznych Urzędu Miasta Świnoujście.

W innych powiatach nadmorskich tak wysokie budynki nie powstają. W powiecie kołobrzeskim plany nie przewidują wyższych budynków niż pięć kondygnacji, jedynie w samym Kołobrzegu plan dopuszcza maksymalną zabudowę do wysokości 22 m (6-7 kondygnacji). W powiecie lęborskim, gdzie największym kurortem jest Łeba, plany ograniczają wysokość budynków do 12 lub 15 m (można dodać kondygnację na 25 proc. powierzchni, a granicą będzie 17,5 m). To ograniczenie spowodowało m.in., że w Łebie nie powstał planowany Hotel Gołębiewski, który obecnie budowany jest w Pobierowie (powiat gryficki). Hotel będzie miał 11 kondygnacji (39,9 m) i kilkaset pokoi (będzie to największy hotel w sieci Gołębiewski).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy