WIG w odwrocie

Arkadiusz Trzciołek, CFA, Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 22-07-2015, 17:26

Na parkietach giełdowych króluje dzisiaj kolor czerwony. Na giełdach poczynając od najważniejszych europejskich indeksów czyli DAX czy CAC 40, przez Polskę oraz kończąc na Stanach Zjednoczonych, możemy zauważyć, że inwestorzy nie widzą powodów do kupowania akcji.

Powody spadków w poszczególnych regionach są różne. W USA zdecydowanie rozczarował wczorajszy raport Apple’a. Co prawda zysk na akcję oraz przychody spółki pokonały konsensus rynkowy, to pozostałe dane w raporcie były już mniej optymistyczne. Sprzedaż iPhone’ów była nie tylko gorsza od prognoz rynkowych, ale znalazła się również zdecydowanie poniżej wyniku za pierwszy kwartał. Spowolnieniu uległy również przychody z Chin. Taki obrót spraw spowodował, że akcje Apple spadają dzisiaj o około 5%. Również spadki notuje inny gigant z sektora technologicznego, Microsoft traci około 3%. W przypadku Microsoftu również wyniki finansowe na pierwszy rzut oka były lepsze od oczekiwań, ale odpisy wynikające z przejęcia Nokii spowodowały, iż spółka zanotowała stratę netto. Spadek dużych spółek znajduje swoje odzwierciedlenie w notowaniach indeksu Dow Jones Industrial Average, który na początku sesji zniżkuje o około 0,5%.

Na giełdzie w Polsce mamy dzisiaj do czynienia z silnym spadkami, główny indeks WIG 20 spadł dzisiaj o prawie 3%. Najgorzej w indeksie prezentował się KGHM, tracąc 8,5% w skali dnia, co jest skutkiem silnej przeceny na rynku surowcowym. Dla KGHMu najważniejsza jest miedź, a ceny tego surowca po krótkotrwałym odbiciu na początku lipca znów znalazły się w trendzie spadkowym, a dzisiaj staniały o około 1,7%. Jednak sam KGHM nie przyczynił się do tak dużego spadku na WIG 20, wiodącą rolę odgrywa tutaj sektor bankowy. Ceny akcji największych banków tracą co jest skutkiem rozmów dotyczących wprowadzenia nowego podatku bankowego. Taka sytuacja jest alarmująca według Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Marek Belka prezentował dzisiaj stanowisko, w którym zaznaczył, że nie należy podejmować działań, które doprowadziłyby do destabilizacji polskiego systemu bankowego.

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Trzciołek, CFA, Analityk Rynków Finansowych XTB

Polecane