WIG20 lekko w dół

Kamil Zatoński
opublikowano: 22-03-2011, 10:43

Indeksy GPW na początku sesji nie mogły obrać jednoznacznego kierunku. Wzrosty spółek paliwowych skutecznie równoważyły spadki notowań spółek energetycznych.

O godz. 10.41 WIG20 miał wartoć 2781,8 pkt (spadek o 0,39 proc.).

W portfelu największych spółek wzrostami wyróżniały się Grupa Lotos i PKN Orlen. Analitycy ING Securities podwyszyli rekomendacje dla obu firm ze "sprzedaj" do "trzymaj".

Mocno dołował kurs Tauronu. To pokłosie informacji o tym, że MSP w przyspieszonym trybie zamierza sprzedać 11,9 proc. akcji spółki.

Wyraźnie na wartości traci też PGE, którego zysk za 2010 r. (3 mld zł) okazał się być niższy od oczekiwań rynku. W samym czwartym kwartale wynik netto sięgnął 767 mln zł, wobec konsensusu na poziomie 816 mln zł. Zarząd spółki proponuje 0,65 zł dywidendy na akcję.

Ze spółek, które podały wyniki finansowe wczoraj po sesji, wyraźnie drożeją walory Atlanty Poland (zysk netto wzrósł o 21 proc. do 5,9 mln zł) i Hawe (zysk netto podskoczył z 6,1 do 37,2 mln zł), a na przeciwnym biegunie są m.in. Patentus i Pronox.

Symbolicznie spadają notowania Compa i Novitusa. W "PB" prezes pierwszej z firm (wkrótce połączy się z drugą) roztacza wizję wejście do pierwszej trójki branży IT w Polsce.

Jeszcze większe ambicje ma Adam Góral, prezes firmy nr 1 w sektorze w Polsce - Asseco Poland. Góral chce, by spółka była liderem procesów konsolidacji w skali światowej. Asseco chce zostać drugą po SAP firmą informatyczna w Europie.

Nie zmienia się kurs Pepeesu. Wojciech Faszczewski, prezes spółki, zapowiada w "PB" zwiększenie skali produkcji i przejęcia.

Zarządy kilku spółek złożyły deklaracje odnośnie poziomu dywidendy z zysków za 2010 r.

I tak:

Action proponuje 0,43 zł dywidendy na akcję

PBG 1,4 zł na akcję

Neuca 2,3 zł na akcję

Asseco Central Europe 0,22 EUR na akcję

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane