WIG20 ma 1,5 roku na wzrost

opublikowano: 23-05-2016, 22:00

Finanse osobiste

Nabywca nowych certyfikatów depozytowych banku BPH zarobi, jeśli do połowy listopada 2017 r. indeks 20 największych spółek na GPW nie straci. Cena jednej jednostki uczestnictwa to 1 tys. zł, ale najmniejsza ilość, w jaką trzeba zainwestować, to 3 certyfikaty. Zapisy potrwają do 10 czerwca, a początkowa opłata wyniesie nie więcej niż 1,4 proc.

Wysokość odsetek, które mają zostać wypłacone 16 listopada przyszłego roku, zależała będzie głównie od tego, z jakim wynikiem zamknie się WIG20, ale też od udziału inwestora w zysku, który ustalony zostanie w dniu emisji z przedziału 20-30 proc. O ile indeks nie straci, odsetki wyliczone zostaną przez pomnożenie stopy zwrotu przez wspomniany współczynnik — a jeśli zanotuje spadek, w dniu wykupu inwestorowi będzie się należał cały zainwestowany kapitał.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że ogóle sformułowanie „gwarancji zainwestowanego kapitału” kryje w sobie ważną informację, bo kapitałem zainwestowanym nie są pieniądze wpłacone w ramach początkowej opłaty — nie będą więc wtedy odzyskane. Poza zapewnieniem ochrony w dniu wykupu bank przewiduje też możliwość odsprzedaży certyfikatów przed terminem zamknięcia inwestycji, raz w miesiącu i po cenie nie niższej niż 950 zł za jeden. Roczna zmiana indeksu to obecnie minus 26 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu