WIG20 na lekkim plusie

  • PAP
opublikowano: 04-03-2021, 19:09

Na koniec czwartkowych notowań WIG20 odrobił całość porannych strat i zakończył sesję 0,1 proc. na plusie. Wzrostom przewodził Alior Bank, który po dwóch dniach korekty wrócił w okolice rocznego maksimum. Indeksowi najbardziej ciążyły KGHM i Allegro.

Robert Gardzinski / Forum

"Od dłuższego czasu na WIG20 trwa konsolidacja i choć indeks na koniec sesji odrobił poranne spadki, to ok. 30 pkt. dziennego ruchu w tym kontekście niczym się nie wyróżniły. Pozytywne jest to, że benchmark pozostaje powyżej wsparcia na 1.850 pkt., dzięki czemu w grze nadal pozostają scenariusze wzrostowe" - powiedział PAP Biznes analityk BM mBanku Kamil Jaros.

"Na rynkach zagranicznych tempo zwyżki zdecydowanie spadło, jednak korekty są relatywnie płytkie i trwa konsolidacja przy szczytach. Trwa więc faza oczekiwania, z której jest szansa wyjścia górą" - dodał.

Jaros zwrócił uwagę na opublikowany w czwartek przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Indeks Nastrojów Inwestorów. Według 41,7 proc. ankietowanych przez następne 6 miesięcy trend na giełdzie będzie wzrostowy, a według 40 proc. - spadkowy.

"Nastroje delikatnie się pogorszyły, a liczba osób sugerujących spadki niemal zrównała się z liczbą sugerujących wzrosty. Poglądy inwestorów indywidualnych należy odczytywać kontrariańsko, co zwiastuje pozytywny scenariusz dla rynku akcji" - ocenił.

WIG20 rozpoczął czwartkowe notowania od kontynuacji środowej przeceny i blisko południa dotarł do dziennego minimum na 1.915 pkt. Od tego momentu indeks stopniowo nadrabiał poranne straty i w momencie otwarcia notowań w USA zdołał po raz pierwszy wyjść nad kreskę. Po krótkim cofnięciu, w ostatniej godzinie handlu nad Wisłą WIG20 ponownie wyszedł nad poziom odniesienia, kończąc sesję wzrostem o 0,08 proc. do 1.944,86 pkt.

WIG na zamknięciu zniżkował o 0,05 proc. do 57.869,71 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,25 proc. do 4.349,55 pkt., a sWIG80 stracił 0,53 proc. do 17.722,49 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 1,53 mld zł, z czego 1.055 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Największy handel odbywał się na akcjach Mabionu (230 mln zł) oraz Allegro(221 mln zł).

W momencie zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX tracił 0,2 proc. W USA S&P 500 rósł o 0,3 proc., a technologiczny Nasdaq pozostawał bez większych zmian.

Na koniec sesji na GPW zwyżkowało 8 z 15 indeksów sektorowych. Najmocniejsze były energetyka - w górę o blisko 2 proc. i paliwa, które zyskały 1,5 proc. Choć przez większą część dnia leki kontynuowały środowe wzrosty i były na czele zestawienia, na koniec dnia znalazły się wśród zniżkujących branż - poszły w dół o 2 proc.

Gorzej wypadło tylko górnictwo, notując spadek o 2,5 proc.

W WIG20 wzrostom przewodził Alior Bank. Po dwóch dniach korekty po poniedziałkowym kilkunastoprocentowym wzroście, we czwartek kurs Aliora zyskał ponad 4 proc. do 24,85 zł. Nie poprawił jednak wyznaczonego w poniedziałek rocznego maksimum na 25,12 zł.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Za Aliorem w dziennym zestawieniu znalazło się PGE - w górę o 3,1 proc., po podobnym spadku dzień wcześniej.

Po lekkich spadkach odbiły także paliwowe Lotos i Orlen, rosnąc po około 2,1 proc.

Część 5 proc. środowej przeceny odrobił CD Projekt - poszedł w górę o blisko 3 proc.

Z kolei najmocniej zniżkował KGHM - o blisko 3 proc. do 186,1 zł.

Drugi dzień z rzędu, po wtorkowym wzroście o 6 proc., traciło Allegro - tym razem kurs poszedł w dół o 2,6 proc. Spółka przed czwartkową sesją podała wyniki za IV kw., a w trakcie notowań odbyła się konferencja prasowa.

Skorygowana EBITDA Allegro w czwartym kwartale 2020 roku wzrosła rdr o 38,8 proc. do 533,5 mln zł. Konsensus PAP Biznes zakładał 488,1 mln zł. Spółka prognozuje w 2021 roku wzrost skorygowanej EBITDA o średnie kilkanaście proc. rdr. W trakcie konferencji wynikowej podano, że Allegro nie podnosi prognoz dotyczących EBITDA w 2021 roku z powodu wejścia na polski rynek Amazona.

Na szerokim rynku drugi dzień z rzędu uwagę zwracał Mabion. Przez większość dnia kurs spółki biotechnologicznej zyskiwał ponad 20 proc., po wzroście o 90 proc. w środę. Pod koniec dnia popyt słabł i notowania zamknęły się dokładnie na poziomie odniesienia, czyli 59,2 zł.

Środowe wzrosty rozpoczęły się po tym jak spółka poinformowała o zawarciu z firmą Novavax umowę ramową na transfer technologii i próby techniczne produkcji szczepionki przeciw COVID-19 w skali komercyjnej. Mabion ocenił przed rozpoczęciem czwartkowej sesji, że w tym roku można spodziewać się pierwszych przychodów z produkcji szczepionki przeciw COVID-19 dla firmy Novavax, ale obecnie ciężko jest oszacować potencjalną wysokość marży oraz ile dawek spółka będzie finalnie produkować.

W mWIG40 najmocniej zniżkował akcje Cormay - poszły w dół o 16 proc., po blisko 25-proc. zwyżcze we środę.

Wyraźnie rosły notowania CI Games - o blisko 8 proc. do 1,478 zł i Global Cosmed - o 7 proc. do 5,45 zł.

CI Games, producent "Sniper Ghost Warrior Contracts 2" poinformował, że premiera gry odbędzie się 4 czerwca 2021 roku.

Przy obrotach przekraczających 1 mln zł, sporymi wzrostami wyróżniły się MW Trade (44 proc.) i Ursus (34 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane