WIG20 na minimach

Sebastian Trojanowski, Doradca inwestycyjny Noble Securities
opublikowano: 20-02-2013, 18:56

Słabe nastroje zdominowały warszawski parkiet i indeks blue chipów zniżkuje poniżej zeszłotygodniowych minimów. Na rynku walutowym uwagę zwraca dalsza niemoc funta.

Przed rozpoczęciem sesji poznaliśmy dane na temat poziomu cen w niemieckiej gospodarce. Dynamika inflacji HICP okazała się zgodna z oczekiwaniami (1,9 proc. r/r), podczas gdy wyraźnie wyższa od prognoz okazała się dynamika inflacji producenckiej, która wyniosła 1,7 proc. r/r (1,2 proc. r/r prog).

Nowe rekordy słabości bije funt, gdyż kurs GBP/USD spadł w trakcie dnia do 1,5280 USD, podczas gdy jeszcze w poniedziałek oscylował w pobliżu 1,55 USD. Przyczyniły się do tego gołębie zapiski z posiedzenia MPC, które ujawniły podział w sprawie rozszerzenia programu skupu aktywów, do którego ostatecznie nie doszło. 3 z 9 członków jednak opowiedziało się za zwiększeniem środków w programie, w tym odchodzący prezes Mervyn King. W obliczu niedawnych sugestii przyszłego prezesa BoE, Marka Carneya, na temat zwiększenia skali luzowania ilościowego przez banki centralne, wzrosło przekonanie że w najbliższych miesiącach Bank Anglii będzie zwiększał program QE i stąd sentyment do funta uległ dalszemu pogorszeniu.
Nieco rozczarowały dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, gdyż liczba rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych spadła do 890 tys. z 973 tys. w grudniu (925 tys. prog). Za taki odczyt odpowiada w dużym stopniu spadek w segmencie domów wielorodzinnych, który to tradycyjnie wykazuje wyższą zmienność. Ponownie wzrosły natomiast pozwolenia na budowy domów, tym razem do 925 tys. (905 tys. prog). Wieczorem publikowane będą jeszcze zapiski z ostatniego posiedzenia FOMC i element zaskoczenia mogą wnieść wzmianki o wcześniejszym zakończeniu programu QE3.

Na rynku EUR/USD ostatecznie udało się przełamać 1,3375 USD i rynek zwyżkował powyżej 1,3430 USD. Nadzieję na kontynuację ruchu dawała formująca się chorągiewka, lecz dość szybko została ona zanegowana, wraz z dotychczasowymi zdobyczami i kurs powrócił w okolice 1,3375 USD. W środowe popołudnie sytuacja w zasadzie wróciła do punktu wyjścia z wtorku, lecz pomoc w określeniu kierunku może jeszcze przynieść wtorkowa publikacja zapisków.

Negatywny sentyment i relatywna słabość warszawskiej giełdy utrzymała się także podczas środowej sesji, kiedy to indeks WIG20 należał do najsłabszych w Europie. W ostatnich tygodniach nie jest to niespodzianką, a dodatkowo podobną słabość względem zachodnich rynków wykazują także parkiety w Budapeszcie czy Stambule. W układzie technicznym można było dopatrzyć się zarysu odwróconej głowy z ramionami, lecz popołudniowa zniżka do minimów 2443 pkt w zasadzie neguje możliwość dopełnienia tej formacji. W takim układzie wzrasta prawdopodobieństwo kontynuacji trendu spadkowego w do 2400 pkt. Za oceanem z kolei indeks S&P 500 notuje otwarcie kilka punktów poniżej wtorkowego, ponad 5-letniego maksimum (1530 pkt).

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Trojanowski, Doradca inwestycyjny Noble Securities

Polecane