WIG20 najniżej od grudnia

Wpadka PGE i pogorszenie koniunktury na światowych giełdach przyparły kupujących do ściany.

Ponowne pogorszenie nastrojów na warszawskiej giełdzie zmieniło się w prawdziwą przecenę. WIG20 pogłębił dwuipółmiesięczne minima, ciągnięty w dół przez pogorszenie koniunktury na parkietach światowych i mocno tracące PGE (- 6,0 proc.). Notowania producenta energii znalazły się najniżej od ośmiu miesięcy po tym, jak analitycy przestrzegli przed ryzykiem obniżenia dywidendy. Przyczyna to zapowiedź obciążenia wyników czwartego kwartału o ponad 1,2 mld zł przez zdarzenia jednorazowe.

Dno przeceny z ubiegłego tygodnia wyrównały notowania TPSA (-1,7 proc.). Koniec odbicia po przecenie spowodowanej fatalnymi wynikami przypieczętowała najbardziej niekorzystna z dotychczasowych rekomendacji. Societe Generale wyceniło papiery na zaledwie 6,3 zł. To oznaczałoby jeszcze 10 proc. potencjał spadków. Najniżej od 10 tygodni znalazły się notowania KGHM (-1,8 proc.). "Sprzedaj", z ceną docelową na poziomie 158 zł, rekomenduje DM BZ WBK.

Nieco lepiej było na szerokim rynku. Wprawdzie sWIG80 stracił prawie 1 proc., jednak mWIG40 zyskał 0,4 proc. 2,5 proc. dał zarobić Ursus. Konsorcjum z udziałem spółki dostarczy miejskie trolejbusy w Lublinie. Wartość kontraktu to 52,8 mln zł. W pobliżu szczytu euforii z przełomu roku znalazły się notowania CM Enel-Med (+3,2 proc.). Ponad 5 proc. pakietem akcji spółki pochwaliło się PTE PZU. 0,8 proc. zyskał Gant. Do końca półrocza spółka (współpracy z Futureal) rozpocznie  realizację trzech inwestycji na około 750 mieszkań. O 4 proc. skoczyły notowania Astarty. Pomogło podwyższenie ceny docelowej przez ING Securities do 74,8 zł. Specjaliści biura zalecają kupno akcji spółki.

Mimo to w skali całego rynku przewagę mieli sprzedający. Z okolic historycznych szczytów opadły notowania Amiki (-2,9 proc.). Poniżej 5 proc. progu w akcjonariacie zeszły fundusze Quercus TFI. Notowania Polnordu (-4,5 proc.) piąty raz w ciągu ostatnich sześciu sesji pogłębiły siedmioletnie minima. Poniżej 5 proc. progu w akcjonariacie zeszły fundusze ING TFI. O prawie 4 proc. przeceniono CCC. Zysk netto w zakończonym kwartale wyniósł 55,2 mln zł. Analitycy oczekiwali zarobku sięgającego 65,7 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / WIG20 najniżej od grudnia