Czytasz dzięki

WIG20 oddał wzrosty na koniec sesji, ale tydzień na plusie

  • PAP
opublikowano: 11-01-2019, 18:04

WIG20 zakończył piątkową sesję blisko poziomu odniesienia, choć w pierwszej części dnia zyskiwał ponad 1 proc. Zwyżki zanotowały indeksy szerokiego rynku. Wśród blue chipów najmocniej rosła PGE, a spadał CD Projekt. Dla głównych indeksów GPW był to trzeci z rzędu tydzień wzrostów.

WIG20 na zamknięciu spadł o 0,01 proc. do 2.335,10 pkt. mWIG40 poszedł w górę o 0,82 proc. do 4.049,70 pkt., sWIG80 zyskał 0,23 proc. do 10.823,80 pkt., a WIG zakończył notowania na plusie o 0,17 proc. do 59.322,53 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 1,1 mld zł, z czego 970 mln zł na spółkach z WIG20.

Wśród blue chipów najmocniej spadły notowania CD Projektu (o 3,5 proc.). Akcje producenta gier wzrosły w tym roku o 13,4 proc., a od dołka z połowy listopada o 28 proc.

KGHM poszedł w dół o 2,2 proc.

W trakcie piątkowej sesji KGHM podał, że przeprowadzi testy na utratę wartości w odniesieniu do wspólnego przedsięwzięcia Sierra Gorda SCM, aktywów Zagłębia Sudbury, w tym kopalni Morrison, McCreedy i projektu Victoria oraz kopalni Franke.

W opublikowanym w czwartek po sesji budżecie na 2019 r. KGHM podał, że zakłada m.in. produkcję miedzi elektrolitycznej na poziomie 559 tys. ton, w tym z wsadów własnych 406 tys. ton. Negatywnym zaskoczeniem - w ocenie analityków - jest z kolei wyższy od oczekiwań planowany CAPEX.

Zwyżkom w WIG20 przewodziła PGE (o 1,6 proc.). Szóstą sesję z rzędu zwyżkował Orlen (o 1,2 proc.), zyskując w tym okresie łącznie 8,5 proc.

Orange odrobił spadki z początku sesji i zakończył dzień wzrostem o 1,2 proc. W piątek ABW zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa dwie osoby - obywatela Chin pracującego w Huawei oraz Polaka, który ostatnio pracował w Orange. Media podały, że oficerowie kontrwywiadu zabezpieczyli też dokumenty i dane elektroniczne w siedzibach firmy Huawei, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej oraz firmie Orange.

Na szerokim rynku o blisko 22 proc. poszedł w górę kurs CI Games, a obroty na akcjach spółki przekroczyły 11 mln zł. Notowania producenta gier są w tym roku na plusie o blisko 43 proc.

Medicalgorithmics poszedł w dół o 13,3 proc. Producent urządzeń medycznych złożył w grudniu 2018 roku o 11 proc. mniej mdm wniosków o płatność od ubezpieczycieli z tytułu usług wykonanych przy użyciu technologii PocketECG na terenie USA.

Amica wzrosła o 3,9 proc. Wiceprezes spółki Wojciech Kocikowski poinformował w rozmowie z PAP Biznes, że dzięki przełamaniu w połowie 2018 roku negatywnych tendencji rentowności produktów i towarów EBITDA Amiki mogła w całym ubiegłym roku przekroczyć 200 mln zł.

Orbis zwyżkował o 1,7 proc. do 95 zł. Grupa AccorHotels podniosła cenę w wezwaniu na akcje Orbisu do 95 zł z 87 zł za walor wcześniej.

KOLEJNY WZROSTOWY TYDZIEŃ NA GPW

WIG20 wzrósł w tym tygodniu o 2,2 proc., a WIG o 2,4 proc. - dla obu indeksów były to najmocniejsze zwyżki od listopada 2018 r.

Jeszcze lepiej zachował się mWIG40, który zyskał 3,1 proc. Ostatnio tak silną zwyżkę indeks średnich spółek zanotował w kwietniu 2017 r. sWIG80 wypadł najsłabiej z czterech głównych indeksów rosnąc o 1,9 proc. Mimo to był to najsilniejszy tygodniowy wzrost od lipca 2018 r.

Był to trzeci z rzędu tydzień, w którym w górę poszły wszystkie cztery indeksy. 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane