WIG20 pod presją podaży

Adam Stańczak, DM BOŚ
opublikowano: 22-07-2015, 17:27

Środowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych skończyły się dynamiczną przeceną większość liderów warszawskiego rynku.

W finale WIG20 stracił 2,84 procent przy imponującym obrocie 938 milionów złotych. Sesja została rozegrana wedle prostego scenariusza, w którym skromny spadek na otwarciu zmienił się stabilny i konsekwentny ruch na południe, który tylko na chwilę przerwała próba korekty w rejonie 2200 pkt. Z punktu widzenia analizy technicznie sesję można podzielić na przed i po pokonaniu psychologicznej bariery. Do spadku WIG20 pod 2200 pkt. rozdanie mieściło się w ramach konsolidacji, jaka dominowała na wykresie od trzech tygodni, ale to pokonanie dołka z 9 lipca przesądziło o tym, iż kupujący przestali mieć argumenty, a podaż odzyskała przewagę na wykresie indeksu. Po stronie negatywów trzeba zapisać duży obrót, który wskazuje, iż mimo mocnego zwarcia pomiędzy paniką sprzedających na rynku spadającym od połowy maja, a nadziejami łapiących dołek, to pierwsi mają dziś przewagę. Niemniej, ożywienie kupujących, którzy na dużym kapitale odbierali dziś akcje od przestraszonych, wskazuje na możliwość wykreowania dołka i chociażby korekcyjnego odbicia po dwumiesięcznym spadku indeksu WIG20 z rejonu 2550 pkt. pod 2200 pkt. Niestety, patrząc na konstrukcję WIG20, trudno znaleźć tam spółki lub sektor, który swoją wagą mógłby stać się lokomotywą naprawdę poważnej korekty. Niepewność wobec sektora bankowego jest trwała. Rynek surowcowy i spółki na nim operujące borykają się z obawami o zadyszkę w Chinach i konsekwencjami mocnego dolara. Do tego korekty domaga się cena PKN, a niedawna gwiazda rynku – PGNiG – już jest w korekcie. W tak zarysowanym układzie sił rynek sam narzuca strategię czekania na sygnał przesilenia, który pojawi się po uwzględnieniu w cenach większości negatywnych informacji.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, DM BOŚ

Polecane