WIG20 słaby na tle europejskich indeksów

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 05-09-2019, 17:54

Czwartkowy handel przy ulicy Książęcej w Warszawie zakończył się wzrostem głównego indeksu, WIG20, o o 0,2%. mWIG40 zyskał dziś 0,86%, a sWIG80 wzrósł o 0,25%.

Obroty na szerokim rynku wyniosły 775 mln, z czego aż 721 (93%) mln przypadło na WIG20. Utrzymująca się sytuacja koncentracji (ok. 90%) obrotów na WIG20 wskazuje na podtrzymanie aktywności inwestorów zagranicznych oraz mało płynny i aktywny rynek poza głównym indeksem.

Jeszcze przed sesją wydawało się, iż możemy liczyć na udany dzień obrotu na krajowym rynku. Futures na europejskie indeksy zyskiwały po ok. 0,9%, wspierane poprawą globalnych nastrojów. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na informacje, iż kolejna runda negocjacji handlowych na linii USA-Chiny może mieć miejsce już na początku października. Wzrostowy obrót w Azji sygnalizował popytowe otwarcie również w Europie. Ponownie jednak WIG20 był jednym ze słabszych indeksów w Europie oscylując blisko dołu tabeli zwrotu. Udaną sesję obserwowaliśmy również na koszyku MSCI EM. Przejściowo główny, krajowy indeks znalazł się nawet pod kreską (-0,2). Wsparciem okazał się dopiero start notowań w USA, gdzie główne indeksy szybko ruszyły na północ. W momencie pisania tego komentarza SPX zyskuje blisko 1,4%.

Najsłabszą składową WIG20 były oczywiście walory Play Communications, które traciły przejściowo nawet 17%. Ostatecznie kurs zamknął się przy 28,84 PLN (wobec odniesienia 33,34 PLN) notując ponad 13% spadek. Spółka zanotowała też najwyższe obroty na rynku (blisko 175 mln). Zniżka telekomu wynikała z informacji podanych wczoraj po sesji, iż Kenbourne i Tollerton zainicjowały budowę przyspieszonej księgi popytu (ABB) i sprzedaż 9,08% akcji Play'a. Ostatecznie transakcja ABB zamknięta została przy 30,5 PLN (wobec wczorajszego zamknięcia na 33,34 PLN). Na szerokim rynku ponownie pozytywnie wyróżniały się walory Ursusa, który drugą sesję z rzędu zanotował dwucyfrowy wzrost (dziś 22,4%). Podbicie popytu jest pochodną komunikatu o zainteresowaniu ze amerykańskiego funduszu Enerkon Solar International , który miałyby zainwestować w URS do 30 mln USD.

Z rynkowego punktu widzenia dzisiejsza sesja w Warszawie nie zmienia układu technicznego – dzisiejszy handel mieścił się w ramach wczorajszej zmienności. Po krótkim odbiciu z okolic 2050 pkt. notowania oscylują w okolicy 2100 pkt. wykazując relatywną słabość na tle innych europejskich indeksów.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy