WIG20 traci na wartości przy niewielkich obrotach

(Artur Szymański)
22-07-2005, 11:50

Inwestorzy na warszawskiej giełdzie ani myślą kupować akcje. Otwarcie notowań wypadło na niewielkim plusie, lecz w obliczu totalnego braku popytu, WIG20 błyskawicznie zanurkował na 1-proc. minus. Na szczęście spadkowi towarzyszy znikoma aktywność inwestorów.

Inwestorzy na warszawskiej giełdzie ani myślą kupować akcje. Otwarcie notowań wypadło na niewielkim plusie, lecz w obliczu totalnego braku popytu, WIG20 błyskawicznie zanurkował na 1-proc. minus. Na szczęście spadkowi towarzyszy znikoma aktywność inwestorów.

Po 90 minutach piątkowej sesji obroty na akcjach największych spółek wynoszą 100 mln zł. Tak mało. Chociaż wykres WIG20 wygląda nieciekawie, to jak na razie nie ma powodów do paniki. Nie ma bowiem objawów panicznej wyprzedaży akcji.

Niemniej jednak spadek WIG20 w okolice 2100 pkt wygląda nieciekawie, ewentualne przełamanie tej bariery może skłonić większą liczbę graczy do działania. W takiej sytuacji niekorzystny z punktu widzenia posiadaczy akcji trend mógłby przyspieszyć.

Tak jak się tego można było spodziewać, inwestorzy na GPW bacznie śledzą rozwój wydarzeń na giełdzie budapeszteńskiej. BUX osuwa się na coraz niższe poziomy odstręczając warszawskich inwestorów od kupna akcji. Po początkowych wzrostach, na niewielki minus przeszły także giełdy zachodnioeuropejskie.

Największe spółki zachowują się zgodnie z rynkiem. Ze ścisłego grona gigantów rynku nie można wskazać jednego głównego sprawcy spadku wartości indeksu. Solidarnie po około 1 proc. tracą kursy Telekomunikacji Polskiej, PKN Orlen i KGHM. Lepiej od WIG20 wypada PKO BP, natomiast gorzej prezentuje się kilka mniejszych komponentów, np. TVN oraz BZWBK i BRE Bank, które poprzedniego dnia wypadały nieco lepiej niż reszta banków.

W gronie mniejszych spółek dobrą passę z wczoraj kontynuują Naftobudowa i Internet Group drożejąc po około 8 proc. Nadal kiepsko wiedzie się natomiast wczorajszemu debiutantowi. PDA Spray’a tanieją o ponad 5 proc. O ponad 12 proc. spada cena akcji Elektromontażu – Warszawa. Spółka złożyła do KDPW wniosek o dokonanie asymilacji 3,825 mln akcji serii AA (własność skarbu państwa) i AC (posiada je Mostostal Export) z akcjami znajdującymi się w obrocie giełdowym. Asymilacja miałaby nastąpić 5 sierpnia. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / WIG20 traci na wartości przy niewielkich obrotach