WIG20 znów w gronie najgorszych

  • Roman Przasnyski
opublikowano: 09-01-2012, 18:05

Indeks naszych największych spółek rywalizował w poniedziałek o miano najsłabszego w Europie z Atenami i Stambułem. Inwestorzy tydzień zaczęli w kiepskich nastrojach.

Jedynie pierwsze minuty handlu na warszawskiej giełdzie dawały bykom cień szansy na pomyślny przebieg sesji. WIG i WIG20 rozpoczęły dzień od zwyżki po 0,2-0,3 proc. Szybko jednak poszły w dół, choć trudno mówić o zdecydowanej przecenie. Podążyły one śladem wskaźników na głównych parkietach. Wczesnym popołudniem WIG20 przełamał poziom 2130 punktów, tracąc 1,3 proc. W tym momencie należał do najgorszych wskaźników na naszym kontynencie. Późniejsze wysiłki byków doprowadziły do zmniejszenia skali zniżki o połowę. Nie zmieniło to jednak ani nastrojów na rynku, ani naszej pozycji w europejskiej stawce.

W gronie blue chips najgorzej radziły sobie akcje największych banków i spółek surowcowych. Papiery PKO zniżkowały przed południem o prawie 2,5 proc. Z czasem skala spadku zwiększyła się do ponad 3 proc. O prawie 2 proc. w dół szły walory Pekao. Akcje PKN Orlen zniżkowały chwilami o 2,4 proc., a akcje Lotosu traciły momentami 3,5 proc. Od tej zasady były jednak wyjątki. Papiery BRE zyskiwały około 1 proc., a akcje KGHM rosły o 0,7-0,8 proc. Liderem wzrostów była Telekomunikacja Polska, której walory szły w górę o 1,5 proc.

Pierwsze godziny sesji na głównych giełdach europejskich przebiegały według scenariusza podobnego, jak w Warszawie. Jednak wskaźniki w Paryżu i Londynie przełamały przedpołudniowe osłabienie i w drugiej części dnia zyskiwały po kilka dziesiątych procent. Sztuka ta nie udawała się indeksowi we Frankfurcie, który pozostawał nieznacznie pod kreską. Liderem wzrostów był na naszym kontynencie mocno w poprzednich dniach przeceniony węgierski BUX, który zwyżkował o ponad 2 proc.

Zwyżkom nie sprzyjały dane makroekonomiczne. Pozytywnie zaskoczył jedynie listopadowy wzrost sprzedaży detalicznej w Szwajcarii o 1,8 proc. Nieznacznie lepszy niż się spodziewano był odczyt wskaźnika nastrojów inwestorów finansowych w strefie euro, ale poziom minus 21,1 punktu o optymizmie nie świadczy. Produkcja przemysłowa w Niemczech spadła o 0,6 proc. Nienajlepiej o sytuacji na europejskim rynku długu świadczą wyniki aukcji niemieckich bonów skarbowych, których rentowność wyniosła minus 0,012 proc. Wskazuje to na desperację inwestorów, poszukujących bezpiecznej lokaty dla kapitału. Nastrojów nie poprawiły też informacje po spotkaniu kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Nicolasem Sarkozy. Więcej w nich było deklaracji niż konkretów, a niepokój wzbudziło stwierdzenie, że Grecja nie dostanie kolejnej transzy pomocy, jeśli nie spełni warunków jej udzielenia.

Indeksy na Wall Street zaczęły dzień w okolicach piątkowego zamknięcia i nie wykazywały chęci do wzrostu. Na godzinę przed końcem handlu CAC40 i FTSE spadły pod kreskę a DAX powiększył skalę zniżki do prawie 1 proc.
WIG20 ostatecznie stracił 1,42 proc., WIG spadł o 1,05 proc., mWIG40 o 0,13 proc., a sWIG80 o 0,39 proc. Obroty wyniosły 680 mln zł.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski, Open Finance

Polecane