Wikana na dwóch frontach

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 13-09-2010, 09:49

Do końca przyszłego roku deweloper rozpocznie budowę 760 mieszkań. Zabiera się też za biogazownie.

Wikana podtrzymuje prognozy, które zakładają, że grupa kapitałowa wypracuje w tym roku 153,6 mln zł przychodów i 30,16 mln zł zysku netto.

— Mamy w budowie 520 mieszkań. Większość jest już sprzedana — zaznacza Sylwester Bogacki, prezes Wikany.

Spółka działa głównie w województwach lubelskim i podkarpackim, ale nie ogranicza się tylko do tych rejonów.

— Prowadzimy politykę aktywnego nabywania gruntów. Interesują nas miasta powyżej 30 tys. mieszkańców, nie tylko w tych dwóch województwach. Rozpoczęliśmy na przykład projekt w Legnicy — podkreśla Sylwester Bogacki.

Zaznacza, że ze względu na dużą konkurencję spółka nie planuje rozpoczynać działalności w siedmiu największych polskich miastach.

— W przygotowaniu do rozpoczęcia do końca 2011 r. mamy 760 mieszkań. Nasz cały bank ziemi pozwala na zbudowanie około 3 tys. lokali. Chcemy rozpocząć te projekty do końca 2013 r. — tłumaczy Sylwester Bogacki.

Lubelska spółka zamierza się też sprawdzić w segmencie komercyjnym. Rozpoczyna budowę centrum biurowo-magazynowego w Lublinie. W przygotowaniu ma natomiast cztery niewielkie galerie handlowe. W przypadku trzech z nich (m. in. w Krasnobrodzie) spodziewa się otrzymania pozwolenia na budowę jeszcze w tym roku.

Wikana chce też dywersyfikować działalność wchodząc w segment produkcji energii odnawialnej.

— Zaczęliśmy budowę pierwszej biogazowi w Piaskach. Odbiór zaplanowaliśmy na koniec maja przyszłego roku — informuje Robert Gajor, dyrektor ekonomiczny Wikany.

W połowie przyszłego roku powinna być też gotowa biogazowania w Rejowcu Fabrycznym.

Spółka chce stawiać biogazownie o mocy 1 MW. Na kolejne dwa lata zaplanowano 10 tego typu projektów. Będzie potrzebować około 160 mln zł. Liczy, że 60 proc. uda się pozyskać z funduszy unijnych, a 20 proc. — z kredytów. Resztę pokryje sama.

By skorzystać z możliwości m.in. odroczenia zobowiązań podatkowych utworzyła fundusz inwestycyjny zamknięty, poprzez który będą realizowane wszystkie nowe inwestycje — zarówno deweloperskie, jak i związane z energią odnawialną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Wikana na dwóch frontach