Windows 10 ma 75 mln użytkowników

  • Marek Mejssner
opublikowano: 31-08-2015, 00:22

Windows 10 najnowszy system operacyjny osiągnął pułap 75 mln użytkowników po miesiącu od oficjalnej premiery. Na rynku jest już też wersja na nanokomputery. Jednak eksperci bezpieczeństwa krytykują producenta za przesyłanie danych z systemu użytkownika na serwery firmy.

Raspberry Pi 2 B - m.in. na ten model nanokomputera pojawiła się wersja Windows 10 IoT
Zobacz więcej

Raspberry Pi 2 B - m.in. na ten model nanokomputera pojawiła się wersja Windows 10 IoT

W końcu lipca 2015 r. Microsoft oficjalnie wypuścił na rynek swój najnowszy system operacyjny - Windows 10. Obecnie wiceprezes zarządu koncernu, Yusuf Mehdi, kierujący grupą Windows and Devices zawiadomił na Twitterze, że Windows 10 został już zainstalowany na 75 mln urządzeń. Windows 7 potrzebował na osiągniecie sprzedaży 60 mln licencji około 90 dni. Windows 10 jest już zainstalowany na urządzeniach w 192 krajach, stając się w ten sposób najszybciej adaptowanym przez rynek systemem operacyjnym dla komputerów PC.

Warto zauważyć, że wersje preview i przedprodukcyjne Windows 10 dostępne do pobrania od połowy 2014 roku, 13 października 2014 przekroczyły 1 mln użytkowników, zaś 2 lipca 2015 roku - 5 mln użytkowników. Z kolei po oficjalnej premierze systemu, 29 lipca liczba użytkowników wynosiła 14 mln. Do takiej liczby instalacji przyczyniła się na pewno polityka koncernu, który przy pomocy update'ów starszych wersji systemu (Windows Vista, 7,8,8.1) oferował darmowe pobranie i instalację z pełną licencją Windows 10.

Po raz pierwszy pojawiła się też wersja Windows 10 dla tzw. nanokomputerów jak Raspberry Pi. To Windows 10 IoT Core - praktycznie kernel systemu z lekkimi bibliotekami, z interface który umożliwia konfigurację systemu stosownie do zadań. Na razie Raspberry Pi Foundation sprzedało do końca lutego 5 mln urządzeń, ale popyt na nie szybko rośnie i na rynku pojawiają się także inne typy nanokomputerów nie tylko Raspberry Pi

Mimo tak szybkiej ekspansji Windows 10 Microsoft jest jednak coraz częściej krytykowany zarówno przez firmy, jak i ekspertów bezpieczeństwa. Powodem są rozwiązania umieszczone w tym systemie, komunikujące się w sposób ciągły i przesyłające bez wiedzy użytkownika dane z systemu na serwery Microsoftu. Powstały nawet czarne listy serwerów Microsoftu, które należy wdrożyć, aby uciąć "nadmierne szpiegowanie" przez procesy systemowe. Jednak jak udowodniła analiza telemetrii Windows 10 autorstwa  polskiego blogera, administratora sieciowego i bezpieczeństwa zamieszczona na blogu WielkiPiec, procesy przesyłające dane są często niskopoziomowe, nieudokumentowane i tak skonfigurowane aby "utrudnić ucieczkę od usługwspomaganych chmurowo". Dzięki danym przesyłanym przez system Microsoft może wiec uzyskać wiele istotnych marketingowo informacji o użytkowniku i jego zachowaniach w sieci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Mejssner

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Windows 10 ma 75 mln użytkowników