Wiosenne oszczędności na lokacie półrocznej

Weronika Kosmala
opublikowano: 19-02-2015, 00:00

FINANSE OSOBISTE Koniec zimy zazwyczaj skłania do przebudzenia — warto więc pomyśleć już o lecie i zaoszczędzić na sześciomiesięcznej lokacie przynajmniej 3 proc.

Mimo że Spółdzielczy Bank Rolnictwa i Rzemiosła (SK Bank) nie zalicza się do najbardziej popularnych, to właśnie jego oferta mobilizuje deponentów stopą 3,3 proc. Lider zestawienia nie wymaga od zainteresowanych ani wizyty w placówce, ani zakładania konta. W ramach nieodnawialnej eLokaty24 minimalną kwotę 3 tys. zł przelać należy z innego banku, a po upływie sześciu miesięcy pieniądze wraz z odsetkami ponownie tam trafią. Wysokość wkładu nie ma górnego ograniczenia, ewentualnym niepokojem napawać może tylko sama stopa. 3,3 proc. to oprocentowanie zmienne, bank zastrzega sobie więc możliwość obniżki stawki. Korekta nie może być jednak większa niż obniżka stopy referencyjnej NBP.

Getin na podium

Korzystnie, w przypadku depozytu wysokości 10 tys. zł wypadają produkty Getin Banku, a szczególnie jego internetowego segmentu GetinOnline. Porównując te lokaty, należy jednak zwrócić uwagę, że najbardziej atrakcyjna z nich to w rzeczywistości bardziej złożony produkt. Na lokacie Pół na Pół pieniądze są dzielone po równo na dwie jednakowo oprocentowane lokaty — kwartalną i półroczną. Poza tym pakietem GetinOnline oferuje również Lokatę Jak Marzenie, na której na 3,1 proc. ulokować można od 1 tys. zł do nawet 1 mln zł. Automatycznie lokata zakładana jest jako odnawialna, po upływie umownego okresu odnawiana jest jednak na oprocentowaniu równym stopie referencyjnej NBP, związana z marzeniami nazwa staje się więc wtedy nieco mniej stosowna.

Procent na mocną trójkę

Produktem o tej samej nazwie — e-Lokata Prosty Zysk — starają się przyciągnąć kapitał zarówno Getin Bank, jak i Open Finance — chociaż standardowe oprocentowanie jest w obu przypadkach takie samo, promocyjne stawki przyznawane są na odrębnych warunkach. Getin Bank aktywność swoich klientów nagradza dodatkowymi 0,2 pkt. proc., natomiast Open Finance przewiduje dla posiadaczy wybranych kont maksymalnie 3,1 proc. Na stabilne 3 proc. może liczyć też część klientów BIZ Banku, a dokładniej ci deponenci, którzy ulokują na Lokacie BIZ PRO kwotę nieprzekraczającą 2 mln zł. Za większe wkłady na 6 miesięcy bank oferuje 2 proc. Bez względu na zaangażowany kapitał warunkiem założenia lokaty jest — jak w wielu przypadkach — posiadanie rachunku oszczędnościowego lub ROR w tym banku. Do nieco mniej wymagających zaliczyć można natomiast Meritum Bank, którego internetowa lokata założona może zostać nawet poprzez wykonanie przelewu z innego konta. Półroczne depozyty oprocentowane są w tym banku również na 3 proc., a mimo że jest to lokata internetowa, sam wniosek złożyć można również w placówce. Odrobinę mniej konkurencyjne stawki wysokości 2,9 proc. proponują Idea Bank na Lokacie Stabilnej, BIZ Bank na Lokacie BIZ Spinającej i FM Bank PBP na SMART Lokacie. Dwa ostatnie warianty zakładają jednak, podobnie jak na lokacie BIZ PRO, obniżenie oprocentowania do 2 proc. przy wysokości wkładu powyżej 2 mln zł. W praktyce takie progi nie stanowią jednak specjalnych niedogodności — jeśli planujemy zdeponować w banku kilka milionów, wybierzemy przecież spośród innych typów lokat ofertę oprocentowaną nawet na 3,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu