Wirtualna Polska przejęła zagraniczne portale

opublikowano: 12-09-2022, 17:16
aktualizacja: 13-09-2022, 10:25
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Holding kupił 100 proc. akcji węgierskiego właściciela serwisów rezerwacji noclegów. Dzięki temu wejdzie na Węgry, do Czech, Rumunii i Chorwacji, a w Polsce rozszerzy zasięg Nocowanie.pl.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jaki jest plan integracji serwisów Wirtualnej Polski z przejętymi portalami
  • co może stanowić największe wyzwanie
  • jakie nowe rynki otwiera przez Wirtualną Polską akwizycja

Wirtualna Polska Holding poinformowała o przejęciu od funduszu PortfoLion Capital Partners węgierskiej Szallas Group, do której należą portale rezerwacji obiektów turystycznych aktywne na Węgrzech, w Czechach, Rumunii, Chorwacji: Szallas.hu, Hotel.cz, Travelminit.ro oraz znany polskim klientom Noclegi.pl. To cztery główne serwisy należące do grupy. Łącznie dają dostęp do 87 tys. obiektów noclegowych.

Wartość transakcji wyniosła 72 mln EUR (powiększona o wartość gotówki netto, czyli 10 mln EUR).

Zagraniczna inwestycja
Zagraniczna inwestycja
“Po połączeniu z Nocowanie.pl powstanie największa grupa lokalnych spółek działająca w obszarze rezerwacji turystyki krajowej w Europie Środkowo-Wschodniej z ponad 100 tys. dostępnych obiektów turystycznych” – zaznacza w komunikacie Jacek Świderski, prezes holdingu Wirtualna Polska.
Marek Wiśniewski

Cytowany w komunikacie Jacek Świderski, prezes holdingu Wirtualna Polska, zaznacza, że jest to pierwsza zagraniczna inwestycja. Informuje też, że działający w Polsce serwis Noclegi.pl zostanie połączony z należącym do Wirtualnej Polski serwisem Nocowanie.pl.

Tomasz Machała, prezes Nocowanie.pl, mówi, że polski serwis z czasem wchłonie markę Noclegi.pl, która współpracuje z ponad 4 tys. obiektów noclegowych. Pełna fuzja, w tym integracja technologiczna i operacyjna, może być natomiast długim procesem.

– Biorąc pod uwagę liczbę dostępnych w serwisie obiektów noclegowych, po połączeniu z Noclegi.pl udział Nocowanie.pl w rynku większy się do ok. 35 proc. Przyrost będzie skokowy – zaznacza Tomasz Machała.

Dodaje, że przejęcie grupy Szallas daje Wirtualnej Polsce dostęp także do wypracowywanego przez lata know-how w obszarze usług w sektorze rezerwacyjnym w turystyce. Może być cenny zwłaszcza teraz, w obliczu wyzwań, z którymi turystyka boryka się w czasie postpandemicznym.

– Decyzje, które zostały podjęte w 2021 r., już zaprocentowały. Ten rok jest najlepszy w historii Nocowania pod względem przychodów. Jednocześnie na przełomie lata i jesieni 2022 r. widzimy oznaki recesji. Klienci obawiają się rosnących cen energii, coraz częściej słychać też, że turyści odwołują lub zmniejszają liczbę wyjazdów – mówi Tomasz Machała.

Akwizycja i związane z nią rozszerzenie zasięgu może po części zniwelować skutki związane z recesją. Połączenie oznacza zwiększenie dostępu do obiektów noclegowych do ok. 100 tys. W tym kontekście istotna jest zwłaszcza Chorwacja, do której, jak podaje Tomasz Machała, rocznie wyjeżdża ok 1 mln Polaków, korzystających przy tym w dużej mierze z własnego transportu. Dodatkowo Szallas zmierzył się z wieloma wahaniami koniunkturalnymi i przeszedł niejeden kryzys. Dysponuje więc wiedzą, jak działać w mniej korzystnych rynkowo warunkach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane