Wirtualna Polska zainwestuje w pomysły

Kamil Kosiński
opublikowano: 23-02-2011, 00:00

Portal z grupy TP jest gotów zainwestować w pięć start upów. Na razie szuka ludzi z pomysłami.

Portal z grupy TP jest gotów zainwestować w pięć start upów. Na razie szuka ludzi z pomysłami.

Wirtualna Polska (WP) szuka osób, które mają idee, ale brak im pieniędzy, wsparcia technologicznego i biznesowego, by je realizować. Jest gotowa zainwestować w kilka najciekawszych pomysłów do 200 tys. zł w gotówce i 750 tys. zł w świadczeniach reklamowych. Deklaruje też wsparcie o technologiczne i prawno-księgowe.

Zgłoszenia zainteresowanych portal przyjmuje do 5 kwietnia 2011 r. za pośrednictwem strony labstar.wp.pl. Propozycje mogą zgłaszać jedynie osoby fizyczne — indywidualnie lub w zespołach nie większych niż trzy osoby. Mogą zgłosić dowolną liczbę pomysłów, ale jedna osoba może być członkiem tylko jednego zespołu.

Do końca kwietnia ze zgłoszonych pomysłów WP chce wybrać około 10, które przez trzy miesiące będą dopracowywane pod okiem tzw. mentorów. Będą wśród nich ludzie związani z WP, ale też Krzysztof Kowalczyk, prezes UBIK Business Consulting, Artur Kurasiński, bloger i inwestor, Michał Kostrzewa, menedżer w polskim Microsofcie, oraz Mariusz Składanowski, właściciel serwisu demotywatory. pl i współwłaściciel joemonster.org.

W sierpniu WP chciałaby mieć wyselekcjonowanych 3-5 pomysłów, które zostaną poddane komercjalizacji poprzez przekształcenie w spółki, w których portal obejmie mniejszościowe udziały.

— Ostateczne decyzje o wysokości tych udziałów będą ustalane w drodze indywidualnych negocjacji z naszymi partnerami. Nie ma z góry ustalonych proporcji. Wszystko zależy od pomysłu, koniecznego zaangażowania WP i pomysłodawcy. Przewidujemy, że niektórzy będą mieli wyłącznie opis pomysłu, inni rozbudowany biznesplan, jeszcze inni — biznesplan i działający produkt. Część pomysłodawców z pewnością będzie też dysponowała własną gotówką, którą zechcą zainwestować w spółkę z WP. Każda z tych opcji wymaga osobnego rozpatrzenia. Na tym etapie możemy tylko zapewnić, że udziały WP w powołanej spółce będą mniejszościowe — wyjaśnia Marcin Pokojski, jeden z dwóch koordynatorów projektu po stronie Wirtualnej Polski.

Dodaje, że gdyby wśród wybranych do komercjalizacji pomysłów znalazł się więcej niż jeden zgłoszony przez tę samą osobę lub zespół, to możliwe jest powołanie zarówno jednej, jak i więcej spółek WP z tym samym pomysłodawcą. Deklarowane zaangażowanie WP dotyczy każdego z komercjalizowanych pomysłów. Gdyby więc spółka była jedna, zaangażowanie WP byłoby większe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Wirtualna Polska zainwestuje w pomysły