Witkowski: Dla UP najważniejszy jest program

DI, PAP
opublikowano: 27-04-2008, 16:44

Dla Unii Pracy najważniejszy jest program, dlatego UP z zażenowaniem przyjęła sposób podziału partii lewicowych - powiedział przewodniczący UP Waldemar Witkowski na konferencji prasowej w niedzielę po  posiedzeniu Rady Krajowej Unii.

Witkowski poinformował, że UP spotkała się z Sojuszem Lewicy Demokratycznej (SLD) oraz z Socjaldemokracją Polską (SdPl) i uznała, że najważniejszy dla partii jest program, tj. przestrzeganie lewicowych wartości. Ocenił, że najbliżej jest im do SLD.

Chodzi o realizację programu socjalnego - przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, dostępność do bezpłatnej edukacji oraz zapewnienie płacy minimalnej na poziomie 50 proc. średniej krajowej.

Witkowski zaznaczył, że w kwestii ideologii do najważniejszych spraw należy zaliczyć "niezbywalne prawo polskich kobiet do świadomego macierzyństwa", czyli edukacji seksualnej, ułatwionego dostępu i propagowania środków antykoncepcyjnych oraz prawo kobiet do decydowania o swoim macierzyństwie.

UP ma też zastrzeżenia do relacji państwo-Kościół. Relacje te są - według Witkowskiego - przewartościowane na korzyść Kościoła. "Państwo powinno być świeckie. (...) Nie chcemy rewidować konkordatu, ale chcemy by był on przestrzegany w całej rozciągłości, a nie w częściach, które są korzystne dla Kościoła" - powiedział Witkowski.

Jak zaznaczył przewodniczący, Rada Krajowa UP podjęła także w niedzielę uchwałę o podpisaniu koalicji wyborczej z SLD w wyborach uzupełniających do Senatu na Podkarpaciu.

Dodał, że jeżeli chodzi o wybory do parlamentu europejskiego, UP także prawdopodobnie podejmie współpracę z SLD.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Witkowski: Dla UP najważniejszy jest program