Wkrótce kolejne próby dodatkowego pancerza dla Rosomaka

opublikowano: 20-04-2007, 16:34

Zestaw dodatkowego opancerzenia dla transportera Rosomak został przywieziony do Polski i w przyszłym tygodniu zostanie poddany zapowiadanym próbom na krajowym poligonie - dowiedziała się nieoficjalnie PAP.

Użytkownik transportera - Wojska Lądowe - i MON nie potwierdzają tej wiadomości. "Nie wypowiadamy się na ten temat, zajmiemy stanowisko po próbach, które nastąpią w najbliższym czasie" - powiedział w piątek rzecznik prasowy MON Jarosław Rybak.

Pod koniec marca resort poinformował o zakończonych sukcesem próbach dodatkowego pancerza (wytrzymał ostrzał pocisków amunicją 14,5 mm na całej powierzchni) w Izraelu i zaplanowanych na kwiecień dalszych testach na poligonie w kraju.

Kołowy transporter opancerzony Rosomak to zmodyfikowany wóz AMV (Armoured Modular Vehicle) fińskiego koncernu Patria, wybrany w przetargu pod koniec 2002 roku. Dotychczas Patria i Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach dostarczyły ponad sto pojazdów. Do 2013 polskie wojsko ma otrzymać 690 wozów w różnych wersjach i o łącznej wartości ok. 5 mld zł. Na życzenie strony polskiej poddano modyfikacjom: zmniejszono jego masę i wymiary, a zwiększono prędkość pływania. Odbyło się to kosztem pancerza.

W związku z planem użycia Rosomaka przez polski kontyngent sił ISAF w Afganistanie, MON zleciło dodatkowe próby pojazdu, by wykazać, jakie zmiany w stosunku do wcześniejszych wymagań są potrzebne, by zwiększyć bezpieczeństwo przewożonych.

W warunkach bojowych, takich jak w Afganistanie, większość pojazdów pancernych otrzymuje dodatkowy pancerz. Takie zestawy dodatkowego stalowo-kompozytowego pancerza produkcji izraelskiej firmy Rafael jak testowany przez MON dla Rosomaka mają np. wykorzystywane w Afganistanie przez wojsko kanadyjskie transportery Piranha III. (PAP)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wkrótce kolejne próby dodatkowego pancerza dla Rosomaka