Właściwy klimat w biurze

opublikowano: 29-02-2016, 22:00

Efektywny i nieszkodliwy system klimatyzacyjny w biurze to suma skomplikowanych rozwiązań technicznych i świadomości użytkowników

Trudno wyobrazić sobie współczesne pomieszczenia biurowe bez klimatyzacji. Są jeszcze na rynku stare biurowce, które takich systemów nie mają, ale ich najemcy stopniowo uzupełniają te braki, decydując się na montaż zewnętrznych urządzeń klimatyzacyjnych na elewacji, aby poprawić komfort pracy.

— Wyposażanie obiektów biurowych w urządzenia klimatyzacyjne od kilku lat jest standardem. Niestety umiejętność obsługiwania tych systemów niekoniecznie jest powszechna. Do licznych szkoleń, które przechodzą najemcy budynków biurowych, powinno dojść szkolenie z obsługi urządzeń klimatyzacyjnych — mówi Sławomir Horbaczewski, ekspert rynku nieruchomości.

Po pierwsze specjalista

Właściwe użytkowanie systemów klimatyzacyjnych powinien poprzedzić właściwy dobór sprzętu do typu biurowca. — Aby system klimatyzacji mógł zapewnić prawidłowe parametry powietrza musi go dobrać specjalista — podkreśla Marek Kupiec, dyrektor do spraw technicznych Klima- Therm. Również regularną kontrolą stanu sprzętu klimatyzacyjno-wentylacyjnego powinni zajmować się specjaliści. Za zatrudnianie ich odpowiadają zarządcy biurowców.

— Aby urządzenia klimatyzacyjne działały bezproblemowo powinny przechodzić regularne kontrole i wymianę filtrów. Może się zdarzyć, że filtry będą wymagać częstszej wymiany niż pierwotnie zaplanowano.

Przyczyną może być intensywniejsze niż planowano lub nieprawidłowe użytkowanie urządzeń, ale także położenie biurowca w okolicy o nadmiernym zanieczyszczeniu powietrza. Ważną czynnością jest też regularne sprawdzać, czy w kanałach wentylacyjnych i urządzeniach klimatyzacyjnych nie zaczęły mnożyć się grzyby i pleśń — tłumaczy Sławomir Horbaczewski. Sygnałem, że klimatyzacja wymaga natychmiastowej kontroli, może być nieprzyjemny zapach, który pojawia się, gdy zabrudzą się filtry lub zaczną się rozwijać grzyby i pleśń. — W interesie użytkowników biur jest zgłaszanie wszelkich obaw dotyczących problemów z klimatyzacją — zaznacza Sławomir Horbaczewski.

Edukacja użytkowników

Ważnym problemem związanym z użytkowaniem urządzeń klimatyzacyjnych jest to, że do ich obsługi dopuszczone są osoby, które niekoniecznie się na nich znają.

— Urządzenia obsługiwane są przez wiele osób, które często nie mogą się porozumieć co do wysokości temperatury w pomieszczeniu. Klimatyzatory są zbyt często włączane i wyłączane, co je psuje. Odpowiedzialność za wyłączanie sprzętu spada na wszystkich, co za tym idzie na nikogo i bardzo często urządzenia działają po zamknięciu biura, co powoduje wychłodzenie przestrzeni, potrzebę dogrzewania w ciągu dnia i straty energetyczne. Wielu pracowników nieświadomie marnuje efekty pracy klimatyzatorów, otwierając okna, kiedy rządzenia te są włączone. Takie chaotyczne użytkowanie nie sprzyja ani sprawności, ani zachowaniu rozsądnych kosztów eksploatacyjnych systemu klimatyzacyjnego, ani zdrowiu użytkowników biur — komentuje Sławomir Horbaczewski. Za regulowanie temperatury w pomieszczeniach często odpowiadają pracownicy biur, którzy nie mają wiedzy na temat higieny miejsca pracy, za to dostosowują ciepłotę do własnego gustu.

— Właściwa temperatura w pomieszczeniu powinna być dostosowana do pory roku i warunków zewnętrznych — zaznacza Marek Kupiec. Przekroczenie dopuszczalnej różnicy między temperaturą zewnętrzną i panującą w pomieszczeniu może spowodować szok termiczny. Pracownicy biur, którzy latem przez wiele godzin przebywają np. w nadmiernie schłodzonym pomieszczeniu, po wyjściu z biura, często narażeni są na przeziębienia i stany zapalne górnych dróg oddechowych. Kolejną sprawą jest hałas, jaki powodują pracujące urządzenia klimatyzacyjne.

— Jest on szczególnie uciążliwy w przypadku urządzeń starszych generacji lub klimatyzacji punktowej. Trwający wiele godzin nadmierny szum, może być uciążliwy, stresogenny i obniża efektywność pracy — twierdzi Sławomir Horbaczewski. Dlatego nie powinno się użytkować klimatyzacji na najwyższych obrotach, jeśli już to jedynie przez chwilę, aby schłodzić pomieszczenie, a następnie ustawić urządzenie w równomiernym trybie pracy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu