Własny prąd w cenie

  • PAP
opublikowano: 09-12-2022, 06:49
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kryzys energetyczny przyspieszył decyzje firm o budowie niezależnych odnawialnych źródeł energii - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Jak zauważa gazeta, firmy w Polsce przechodzą na odnawialne źródła energii. "Trend jest wszechogarniający: dotyczy branży spożywczej, przemysłu, motoryzacji czy IT" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

"Wszystkie pytane przez +Rzeczpospolitą+ spółki potwierdzają, że nie chodzi już o podążanie za trendem zazieleniania biznesu, wizerunkiem czy wygodą. O decyzjach przesądziły wysokie ceny energii oraz ich niestabilność uniemożliwiająca prowadzenie przewidywalnej działalności biznesowej" - pisze dziennik.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Dodano, że spółki szukają na samym początku możliwości zakupu "zielonej energii od producentów, która w formie 10- czy 15-letnich kontraktów zapewni ową wytęsknioną stabilność". "Ale to ledwie pierwszy krok. Praktycznie każda firma, którą pytaliśmy o politykę w tym zakresie, ma już własną instalację fotowoltaiczną (PV). Tylko w niektórych przypadkach są to instalacje testowe. Zdecydowana większość potwierdza, że ma takie instalacje na własnych budynkach czy dachach hal produkcyjnych" - czytamy.

"Oszczędności, jakie można uzyskać już dzięki tym najprostszym inwestycjom we własne źródła wytwarzania energii, sięgają zwykle od 10 do 15 proc., choć w niektórych przypadkach mogą dobić nawet 30 (i więcej) proc. Ewidentne korzyści z posiadania instalacji zachęcają firmy do pójścia dalej: co często oznacza budowę własnych, wielkoskalowych instalacji PV lub wiatrowych" - pisze dziennik.

W takich przypadkach - według gazety - jest trudniej. "Pierwszą barierą są problemy z przyłączeniem instalacji do sieci i coraz częściej wydawane decyzje odmowne. Druga z kolei wynika ze specyfiki rynku OZE w Polsce: ustawa odległościowa w obecnym kształcie zablokowała rozwój części tego rynku i w efekcie firmy poszukujące dostawcy zielonej energii zderzają się ze ścianą: podaż energii z odnawialnych źródeł wiatrowych jest minimalna" - zaznaczono.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane