“Włochy mogą potrzebować pomocy w 2013 r.”

Na rynkach dominowały ostatnio spekulacje na temat wystąpienia Hiszpanii o pomoc finansową, tymczasem mogą jej potrzebować w przyszłym roku zmierzające ku kolejnej recesji Włochy, uważają analitycy.

Rząd Mario Montiego prognozuje, że w przyszłym roku włoska gospodarka doświadczy niewielkiego hamowania. Analitycy Citigroup prognozują jedan, że spadek PKB wyniesie 1,4 proc. po 2,3 proc. spadku w tym roku. We wtorek OECD obniżyło prognozę dynamiki przyszłorocznego PKB Włoch. Oczekuje obecnie jego spadku o 1 proc.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Nasz bazowy scenariusz zakłada, że Włochy zostaną zmuszone do wystąpienia o pomoc międzynarodową w pewnym momencie w 2013 roku – powiedział CNBC analityk Citi Giada Giani. – Fundamenty gospodarki Włoch nie poprawiły się pomimo poprawy warunków rynkowych. Negatywny wpływ oszczędności fiskalnych na wzrost jest poważny, bo zdolność sektora prywatnego do absorpcji zaciskania fiskalnego przez zmniejszenie stopy oszczędności jest ograniczona – dodał.

Ekonomiści innych banków i instytucji badawczych zgadzają się, że recesja we Włoszech będzie głębsza niż sugerują to obecne wyceny na rynkach finansowych.

- Dotychczasowa kompozycja oszczędności, ukierunkowana głównie na zwiększenie opodatkowania niż zmniejszenie wydatków, wraz z malejącym dostępem do kredytu, bardzo negatywnie zaważy na gospodarce i rynek będzie musiał to uwzględnić – powiedział Silvio Peruzzo, ekonomista Nomury. – Słaby wzrost będzie miał wpływ na plany fiskalne i zdolność finansowania długu. Może spowodować wzrost napięć – dodał.

Mark Willis, ekonomista z Roubini Global Economics, zwraca uwagę, że rynek koncentrował się na problemach Grecji i Hiszpanii i ignorował strukturalną słabość zarówno w systemie ekonomicznym, jak i politycznym Włoch. Podkreśla trzy podstawowe słabości tego kraju: niski wzrost, wysoki poziom zadłużenia i regularne zawirowania na scenie politycznej. Tymczasem już wiosną 2013 roku odbędą się we Włoszech kolejne wybory.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / “Włochy mogą potrzebować pomocy w 2013 r.”