Włochy planują podwyższyć prognozę PKB

Włochy zamierzają podwyższyć swoją oficjalną prognozę tegorocznego wzrostu produktu krajowego brutto do 0,7-0,8 proc., informuje Reuters powołując się na swoje źródła.

Nadal aktualna projekcja zakłada 0,6-proc. dynamikę

Jedno ze źródeł z dostępem do dokumentów Ministerstwa Skarbu powiedziało, że 0,8 proc. wzrost znalazł się  we wstępnym projekcie prognozy z  Dokumentu Ekonomiczno-Finansowego (DEF), który zostanie opublikowany w przyszłym miesiącu, choć może to być przedmiotem nieznacznych zmian w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Taki poziom projekcji przewyższa oczekiwania Komisji Europejskiej oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, które zakładają wzrost włoskiego PKB rzędu 0,6 proc. Jeszcze mniejsze oczekiwania ma Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który zakłada jedynie 0,4 proc. wzrost.

Inne źródło zaznajomione ze sprawą uważa, że ostateczna prognoza zawarta w DEF może być odrobinę niższa i wynieść 0,7 proc., w związku z rozczarowującym spadkiem produkcji przemysłowej w styczniu, co dało powód do ostrożności.

Włoski Skarb Państwa nadal planuje cel tegorocznego deficytu budżetowego na poziomie 2,6 proc. PKB, co news wartością niezmienioną od ubiegłorocznej jesieni. Informatorzy Reutersa donoszą również, że w DEF może znaleźć się nieznacznie obniżona prognoza relacji długu do PKB do nowego rekordu 133,0 proc. ze 133,1 proc. W 2014 r. wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 132,1 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Włochy planują podwyższyć prognozę PKB