Włoska prasa o rozmowach Marcinkiewicz-Profumo

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-03-2006, 12:18

O szansie na ustępstwa ze strony Warszawy oraz nadziei na przełamanie impasu w związku z fuzją Pekao i BPH piszą w sobotę największe włoskie gazety, relacjonując piątkowe spotkanie premiera Kazimierza Marcinkiewicza z prezesem grupy bankowej UniCredito, Alessandro Profumo. Podkreśla się jednak, że do porozumienia jest jeszcze daleko.

O szansie na ustępstwa ze strony Warszawy oraz nadziei na przełamanie impasu w związku z fuzją Pekao i BPH piszą w sobotę największe włoskie gazety, relacjonując piątkowe spotkanie premiera Kazimierza Marcinkiewicza z prezesem grupy bankowej UniCredito, Alessandro Profumo. Podkreśla się jednak, że do porozumienia jest jeszcze daleko.

    "Corriere della Sera" zwraca uwagę na optymizm Profumo, który po wyjściu z Kancelarii Premiera w Warszawie mówił o konstruktywnym spotkaniu i wyraził przekonanie, że obie strony zmierzają ku pozytywnemu rozwiązaniu. W podobnym tonie - dodaje największa włoska gazeta - wypowiadał się szef polskiego rządu.

    Według dziennika, mimo że porozumienie wciąż wydaje się odległe, optymizm jest uzasadniony, zwłaszcza że "polski premier, do tej pory nieugięty przeciwnik fuzji banków, zapowiedział, że w najbliższy poniedziałek dojdzie do spotkań +na poziomie technicznym+, których celem będzie przestudiowanie możliwości punktów zbieżnych".

    Przytacza się też słowa Kazimierza Marcinkiewicza, który dał do zrozumienia, że negocjacje mogą zakończyć się za trzy tygodnie.

    Według "Corrierre della Sera", choć szczegóły propozycji, które mają doprowadzić do ugody, są nieznane, nieoficjalnie wiadomo, że najważniejszą sprawą jest redukcja liczby likwidowanych miejsc pracy w związku z fuzją dwóch polskich banków. Polski rząd szacuje, że liczba ta może wynieść od 3 do 6 tysięcy. Włoska gazeta pisze, że ustępstwa ze strony polskiej mogą wynikać z tego, iż - jak to ujmuje "Corrierre della Sera" - "polski premier jest poruszony obawą o to, jakie straty może ponieść wizerunek Polski po burzy reakcji w całej Europie na protesty rządu w Warszawie".

    O polsko-włoskiej odwilży pisze "La Repubblica", która zwraca uwagę, że wprawdzie "nie chodzi tu jeszcze o wyraźne zwycięstwo, ale w piątek z Warszawy napłynął pierwszy sygnał o politycznym otwarciu wobec UniCredito". Według rzymskiego dziennika spór wkroczył na tory rokowań, a ich klimat znacznie się poprawił. Gazeta spekuluje, że podczas spotkania Marcinkiewicz prawdopodobnie zapewnił Profumo o pełnej autonomii polskiej Komisji Nadzoru Bankowego, badającej sprawę fuzji dwóch polskich banków.

      Sylwia Wysocka

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane