Włoski matematyk, który wyprzedził Google'a

ŁO
opublikowano: 23-05-2014, 00:00

Historia zna wiele takich przypadków — geniuszy, którym sukces uciekł sprzed nosa. Larry Page, Sergey Brin, Steve Jobs, Bill Gates — o nich słyszeli wszyscy. A kto zna Massimo Marchioriego? Chyba tylko fanatycy internetu.

Historia zna wiele takich przypadków — geniuszy, którym sukces uciekł sprzed nosa. Larry Page, Sergey Brin, Steve Jobs, Bill Gates — o nich słyszeli wszyscy. A kto zna Massimo Marchioriego? Chyba tylko fanatycy internetu. Massimo Marchiori mógł być jednym z najbogatszych miliarderów Doliny Krzemowej. Zamiast tego autor projektu Hyper Search otrzymuje 3 tys. EUR miesięcznie jako profesor informatyki i matematyki na włoskim uniwersytecie. Na początek odrobina historii. 17 lat temu podczas prezentacji na internetowej konferencji w Santa Clara w Kalifornii Massimo Marchiori pokazał światu swoją internetową wyszukiwarkę. System włoskiego uczonego potrafił skanować sieć z dokładnością, jakiej nigdy wcześniej nie widziano. Hyper Search bazował na innowacyjnym algorytmie, który przez wielu programistów jest uważany za inspirację PageRanku, magicznej formuły Google’a porządkującej strony www. Według relacji Marchioriego, po prezentacji podszedł do niego pewien młodzieniec. Spędzili razem cały dzień na dyskusji o przyszłości internetu. Na pożegnanie student Uniwersytetu Standforda powiedział mu, że chce rozwinąć jego pomysł. Młodym pasjonatem internetu był Larry Page, współzałożyciel Google’a. I obietnicy dotrzymał. — Kiedy wróciłem do Włoch, poprosiłem uniwersytet, na którym pracowałem, o równowartość 20 tys. EUR na rozwój wyszukiwarki, ale zamiast tego sfinansował projekt o historii hutnictwa miedzi we Włoszech — opowiada Massimo Marchiori. W tym samym czasie Larry Page otrzymał pierwszy czek na 100 tys. USD od Andy’ego Bechtolsheima, współzałożyciela firmy Sun Microsystems. Włoski informatyk nie jest zazdrosny o sukces Google’a. Jest szczęśliwy, że w jakiś sposób mógł przyczynić się do narodzin tej wyszukiwarki. Mieszka obecnie pod Wenecją i jeździ 11-letnim autem. Larry Page i Sergey Brin razem mają majątek sięgający 60 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu