Włoskie obligacje zyskują na wartości

opublikowano: 21-11-2018, 10:49

Włoskie papiery dłużne drożeją w środę po opublikowaniu raportu, że wicepremier Matteo Salvini może być otwarty na korekty wydatków, tak jak Unia Europejska gotowa jest odrzucić włoski budżet.

Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych zmierzają w kierunku odnotowania największego spadku w tym miesiącu, po tym, jak gazeta La Stampa doniosła, że Salvini może chcieć obniżyć włoski dług. Komisja Europejska ma opublikować swoją ocenę włoskiego budżetu około godziny 12-tej polskiego czasu. Może być ona krytyczna i odrzucająca budżet w dotychczasowej formie, co może prowadzić do nałożenia grzywien na państwo.

Włoskie obligacje zostały poddane presji ze strony UE w związku z planami zwiększenia wydatków na opłacenie cięć podatkowych, wycofaniem reform emerytalnych i podstawowym dochodem dla osób najuboższych. Trzecia pod względem wielkości gospodarka strefy euro ma stosunek zadłużenia do PKB wynoszący aż 130 proc., ustępujący jedynie Grecji, a tempo wzrostu gospodarczego pozostaje w tyle za większością krajów tego bloku monetarnego.

Jeśli uwagi Salviniego są prawdziwe i znajdzie się pewien kompromis, można nawet uniknąć sankcji, co sprawi, że prawdopodobnie spread BTP-Bund ponownie z powrotem osiągnie przedział 250-275 pb - ocenia Martin van Vliet, starszy strateg w ING Groep NV.

Rentowność 10-letnich obligacji Włoch spadła o 10 punktów bazowych do 3,52 procent, po dojściu do nawet 3,72 proc. we wtorek, najwyższego poziomu od 19 października. Rozpiętość spreadów w stosunku do ich niemieckich odpowiedników zmniejszyła się z kolei do 315 punktów bazowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu