Wnioski do japońskiego budżetu przekroczyły próg 1 bln USD

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-09-2021, 10:10

Rekordową wartość ponad 1 bln USD mają łącznie wnioski japońskich ministerstw do budżetu na rok fiskalny 2022/23. To skutek ogromnych kwot przeznaczanych na walkę z pandemią koronawirusa, na programy stymulacyjne oraz rosnących kosztów obsługi zadłużenia i opieki społecznej, donosi Reuters.

Toru Hanai / Reuters / Forum

Starzejące się w szybkim tempie społeczeństwo ponosi coraz większe wydatki zarówno na opiekę społeczną, jak i pokrycie zadłużenia publicznego.

Rządowe resorty zażądały z kasy państwa łącznie 111,7 bln jenów, co stanowi równowartość nieco ponad 1 bln USD. Z tej kwoty aż 30 bln jenów to środki przeznaczone na obsługę zadłużenia, które jest ponad dwukrotnie większe od japońskiej gospodarki i największe spośród wszystkich rozwiniętych gospodarek.

Rekordową wartość odnotowano również w przypadku wniosków związanych z wydatkami socjalnymi, przekroczyły one 34 bln jenów.

Sporym, bo sięgającym 32 proc. wzrostem może „pochwalić się” zapotrzebowanie zgłoszone przez Ministerstwo Środowiska, które domaga się budżetu w kwocie 400 mld jenów. W tym jednak przypadku cel zwiększenia środków ma „szlachetne” przesłanki związane z realizacją zobowiązania Japonii do osiągnięcia neutralności pod względem emisji CO2 do 2050 r. Są to m.in. dotacje na wsparcie cen energii odnawialnej oraz emisji dwutlenku węgla.

Budżet Japonii na bieżący rok fiskalny przekroczył 106,6 bln jenów i pobił rekord dziewiąty rok z rzędu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane