Woda wodzie podobna

RAF
opublikowano: 29-07-2010, 00:00

Wody mineralne różnią się zawartością pierwiastków, czy dwutlenku węgla, jednak na ludzki organizm wpływają podobnie.

Rozmowa z doktorem Andrzejem Janickim, dziekanem ds. dydaktyki na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW

Wody mineralne różnią się zawartością pierwiastków, czy dwutlenku węgla, jednak na ludzki organizm wpływają podobnie.

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów wód. Czy różnice między nimi są tak duże, że powinniśmy zwracać uwagę na to, co pijemy?

Człowiek powinien dziennie spożywać 2 do 2,5 litra wody w różnej postaci. Bo woda jest obecna także w pożywieniu. Oczywiście warto zwracać uwagę na to, co się pije. Jednak obecne na rynku wody muszą spełniać określone przez ministra zdrowia standardy dotyczące zawartych w nich wartości odżywczych. Dlatego dla zwyczajnego człowieka nie ma większego znaczenia jaką wodę pije, bo każda z nich jest całkowicie bezpieczna dla ludzi.

Dostępne w handlu wody różnią się zawartością magnezu, wapnia, potasu czy sodu. Czy wybierając wodę należy zwracać uwagę na każdy z tych pierwiastków?

Tak naprawdę zwracają na to uwagę na przykład sportowcy, lub osoby, które wykonują pracę wymagającą dużego wysiłku. Dla nich ważne, by woda miała jak najwięcej wartości odżywczych i rzeczywiście te grupy osób patrzą na to, co piją. Powinniśmy zwracać uwagę na zawartość sodu w wodach, bo spożywamy go nawet ponad normę w jedzeniu. Jest to ważne także dla osób z nadciśnieniem, które muszą kontrolować spożycie sodu. Dla osób cierpiących na niektóre choroby dobre są wody lecznicze. To produkty przeznaczone dla ludzi cierpiących na określone schorzenia, dlatego powinni dobierać odpowiednie dla siebie wody.

A co z wodą gazowaną i nie gazowaną. Czy rzeczywiście w istotny sposób różnią się wpływem na organizm człowieka?

Dwutlenek węgla zawarty w wodzie gazowanej może dawać uczucie orzeźwienia. To w zasadzie jedyna różnica dla zwyczajnego konsumenta, więc tutaj wybór zależy od tego, co komu bardziej smakuje. Oczywiście osobom, które cierpią na niektóre dolegliwości, na przykład zgagę, nie zaleca się picia wody gazowanej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAF

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Branża spożywcza / Woda wodzie podobna