Wodorowa gotowość PGNiG

JS
opublikowano: 13-09-2020, 22:00

W Polsce nie ma jeszcze ani jednej stacji, na której można zatankować auto napędzane wodorem, ale niebawem to się zmieni.

Orlen i Lotos planują uruchomienie w przyszłym roku dystrybutorów z wodorem na kilku stacjach w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie. PGNiG natomiast podpisało umowę o współpracy przy rozwoju technologii wodorowej w Polsce z Toyotą.

— Jesteśmy na etapie przygotowania tego projektu pod względem technicznym, pod finansowym jesteśmy przygotowani — powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG, w studiu „Pulsu Biznesu” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

W ramach współpracy z Toyotą w Warszawie powstać ma pilotażowa stacja tankowania wodorem. Termin jej uruchomienia nie jest jeszcze określony.

— Chciałbym, żebyśmy wybudowali ją jak najszybciej, za parę miesięcy. Nie jest to jednak prosty proces, tym bardziej że to będzie pierwsza tego typu stacja. Do stacji tankowania paliwami płynnymi, takimi jak benzyna czy olej napędowy, już się przyzwyczailiśmy, przyzwyczaiła się też administracja. W przypadku wodoru nie jest to takie proste — podkreślił Jerzy Kwieciński.

Wątek transportowy to jednak tylko jedno z kilku pól komercyjnego wykorzystania wodoru, o których myśli PGNiG.

— Wodór może być wykorzystywany również w naszych sieciach gazowniczych, czyli może być mieszany z gazem ziemnym czy biometanem, który chcemy produkować w Polsce — dodał prezes PGNiG.

Całą rozmowę, a także wiele innych wywiadów z uczestnikami Forum Ekonomicznego, obejrzysz na https://www.pb.pl/karpacz/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane