Wojaczek pozostaje, Tkaczyk — nie

opublikowano: 03-04-2016, 22:00

Minister rozwoju wymienił zarząd starachowickiej SSE. W Katowicach pozostawił zarząd, powołując dodatkowego wiceprezesa.

Dobra zmiana oznacza czasem brak zmian. Tak można mówić o Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE). W programie jej walnego znalazł się punkt dotyczący zmian w zarządzie, polegający na wypełnieniu wakatu. Prezes Piotr Wojaczek i jego czworo zastępców pozostało na stanowiskach. To pierwszy taki przypadek w spółkach zarządzających strefami ekonomicznymi od zmiany rządu w listopadzie 2015 r.

PODZIELI SIĘ DOŚWIADCZENIEM:
PODZIELI SIĘ DOŚWIADCZENIEM:
Piotr Wojaczek, prezes katowickiej specjalnej strefy, który w tym roku będzie obcho dzić 20-lecie pracy na tym stanowisku, to szef konferencji SSE, który zwołuje cykliczne spotkania przedstawicieli 14 spółek. Na najbliższym będzie jednym z nielicznych, którzy przetrwali ostatnie zmiany.
ARC

— Na stanowisko wiceprezesa został powołany Janusz Michałek. Całe walne jednogłośniepoparło propozycję Ministerstwa Rozwoju — twierdzi źródło „PB”. Janusz Michałek jest prezesem Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu. Zajmował się projektami infrastrukturalnymi za 1 mld zł i pracował w spółkach komunalnych. Budowa infrastruktury to spora część działalności stref ekonomicznych, które dużo współpracują z lokalnymi samorządami, dlatego nowy wiceprezes może okazać się cennym nabytkiem. Tym bardziej że katowicka strefa przygotowała program 4S (For Silesia), dotyczący rozwoju gospodarczego wokół dróg S69, S1, A1 i Drogowej Trasy Średnicowej. Przewidywał on zniwelowanie różnic między subregionami Śląska, w tym przygotowanie terenów inwestycyjnych m.in. przy prowadzącej na Żywiecczyznę drodze S69.

Zgodnie z dotychczasowym modelem walne odwołało natomiast zarząd SSE Starachowice — prezesa Cezarego Tkaczyka (który pracuje w strefie od 16 lat, a kadencja na tym stanowisku skończyłaby się za dwa lata) oraz wiceprezesa Zdzisława Kobierskiego.

— Nie podano przyczyn odwołania, ale takie jest prawo właściciela. Nadal pozostaję pracownikiem spółki — mówi Cezary Tkaczyk. Na stanowisko prezesa walne powołało Marcina Perza, a na jego zastępcę — Miłosza Pamułę. Marcin Perz był w latach 2006-10 członkiem zarządu województwa świętokrzyskiego z ramienia PiS. W 2010 r. Adam Jarubas, marszałek województwa z PSL, mianował go dyrektorem Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim. Jak podają lokalne media, w maju 2015 r. zarząd województwa odwołał Marcina Perza ze stanowiska po kontroli, która podobno miała wykazać nieprawidłowości i spowodowała „utratę zaufania”. Nowy prezes był też radnym Kielc z Porozumienia Samorządowego Wojciecha Lubawskiego, które w wyborach samorządowych w latach 2006 i 2010 konkurowało z PO i PiS, ale w 2014 r. jego kandydaci startowali z list PiS. Miłosz Pamuła to kierownik działu w Kieleckim Centrum Kultury. Był m.in. pełnomocnikiem Polski Razem w woj. świętokrzyskim. Minister rozwoju od początku roku zmienił zarządy stref: krakowskiej, pomorskiej, warmińsko-mazurskiej, suwalskiej, kostrzyńsko-słubickiej, wałbrzyskiej i kamiennogórskiej. 5 kwietnia odbędzie się walne w legnickiej SSE, a dzień później — w łódzkiej. W słupskiej strefie większość głosów na walnym ma województwo pomorskie, a mielecka i tarnobrzeska SSE to oddziały Agencji Rozwoju Przemysłu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane