Wojciech Jasiński szefem rady nadzorczej PKN Orlen

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) akcjonariuszy PKN Orlen wybrało w czwartek na przewodniczącego rady nadzorczej Wojciecha Jasińskiego. Jego kandydaturę zgłosił Skarb Państwa.

Wojciech Jasiński to zaufany człowiek Jarosława Kaczyńskiego, o którym ten drugi wspomina już na pierwszej stronie swojej książki „Porozumienie przeciw monowładzy”. 

Wojciech Jasiński
Fot. Grzegorz Kawecki

Nominacja jest sensacją, ponieważ Jasiński był prezesem Orlenu w latach 2015-2018, a na stanowisku zastąpił go Daniel Obajtek, obecny szef spółki. Jedną z przyczyn odejścia Jasińskiego miały być jego napięte stosunki z Krzysztofem Tchórzewskim, byłym ministrem energii. Po odejściu z Orlenu Wojciech Jasiński był m.in. doradcą Lotosu.
Jego powrót do Orlenu następuje po zmianach w rządzie. Nadzór nad firmami państwowymi sprawuje obecnie Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Od czasu przejęcia nadzoru nad Orlenem zmienił już skład zarządu. Za finanse koncernu odpowiada teraz Janusz Szewczak, wcześniej m.in. główny ekonomista KK SKOK. Do zarządu awansował też Adam Burak, odpowiedzialny za komunikację grupy. 

Także na wniosek Skarbu Państwa z rady nadzorczej PKN Orlen odwołano Małgorzatę Niezgodę. Do rady powołano zgłoszonego przez Skarb Państwa Dominika Kaczmarskiego z Ministerstwa Aktywów Państwowych.

W trakcie czwartkowych obrad NWZ PKN Orlen, jeszcze przed zmianami w składzie rady nadzorczej, na wniosek Skarbu Państwa akcjonariusze płockiego koncernu zdecydowali, że rada nadzorcza będzie liczyła tam, jak dotychczas 10 osób – to maksymalna liczba członków rady, zgodnie ze statutem spółki.

Wybór przewodniczącego rady nadzorczej PKN Orlen był konieczny z uwagi na rezygnację, jaką w styczniu złożyła z tej funkcji Izabela Felczak-Poturnicka.

Po przegłosowaniu zmian w składzie rady nadzorczej i wyborze nowego przewodniczącego rady czwartkowe NWZ PKN Orlen zakończyło obrady. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska, PAP

Polecane