Wojna handlowa uderzy w surowce

Wybuch głębokiej wojny handlowej uderzyłby w rynki surowców przemysłowych, ostrzega towarzystwo UBS Wealth Management.

W ubiegłym tygodniu przez rynki przetoczyła się fala obaw, że obstawanie przez Donalda Trumpa przy zamiarze nałożenia ceł na import stali i aluminium doprowadzi do wybuchu wojny handlowej. W przypadku wprowadzenia ceł kroki odwetowe zapowiedziała Unia Europejska, a na rynek dotarły informacje, że Stany Zjednoczone rozważają również nałożenie ceł na Chiny, a to w związku z domniemanym naruszaniem w tym kraju praw do amerykańskiej własności intelektualnej.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

W ramach sprzeciwu wobec protekcjonistycznych posunięć ze stanowiska zrezygnował szef doradców ekonomicznych prezydenta Gary Cohn, co zdaniemMichaela O’Rourkego, głównego stratega firmy brokerskiej JonesTrading, znacznie zwiększa ryzyko wybuchu wojny handlowej. Tymczasem Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł, że zapowiadane przez Donalda Trumpa kroki zaszkodzą nie tylko innym gospodarkom, ale również amerykańskiej. Zdaniem Dominica Schnidera z towarzystwa UBS WM, w przypadku głębokiej wojny handlowej mocno ucierpią surowce przemysłowe, skorzystać powinno natomiast złoto.

— W przypadku głębokiej wojny handlowej oczekiwane przez nas na ten rok przyspieszenie globalnego wzrostu do 4,1 proc. może nie dojść do skutku. Spowolnienie okaże się niekorzystne dla surowców przemysłowych, bo tym, co kształtuje ich ceny, są tendencje w dynamice PKB — oceniał na antenie telewizji Bloomberg Dominic Schnider, szef działu surowców w UBS WM. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wojna handlowa uderzy w surowce