Wojna na smartfony

T-Mobile wszedł do ogródka Playa i rozpoczęła się wojna na smartfony. Sprawa jest w sądzie.

T-Mobile wprowadził od stycznia promocję „Gwarancja najniższych cen telefonów”, oferując smartfony po niskich cenach przy stosunkowo nieatrakcyjnych abonamentach, z małą liczbą minut.

To nowy pomysł operatora na przyciągnięcie klientów, którzy nie przyszli tłumnie do spółki po rebrandingu.

Jest ciekawy, bo dla wielu potencjalnych klientów dobry smartfon to największy magnes nakłaniający do zmiany operatora. Promocja nie podoba się Playowi, który do tej pory był kojarzony jako operator oferujący najniższe ceny. Sprawa znalazła finał w sądzie. Play zaskarżył fakt, że T-Mobile zapewnia jedynie zryczałtowaną rekompensatę, a nie zwrot pełnej różnicy w cenie telefonu.

— Sąd zabezpieczył roszczenie P4 o zaniechanie opisanego wyżej działania. W rezultacie PTC zmieniła ofertę promocyjną, wprowadzając postulowany przez P4 zwrot pełnej różnicy w cenie — mówi Marcin Gruszka, rzecznik operatora sieci Play.

— Zarzuty są bezpodstawne, a PTC odwołała się od zarządzenia tymczasowego. W naszym przekonaniu Play, nie mogąc konkurować z ofertą T-Mobile, ucieka się do zabiegów prawnych, aby zablokować wyjątkowo korzystną promocję „Gwarancja najniższych cen telefonów”, która zyskuje stale nowych klientów — mówi Andrzej Pomarański z biura prasowego T-Mobile.

Operatorzy prześcigają się w promocjach i stale monitorują wzajemne oferty. Gdy T-Mobile wprowadza promocję, Play obniża cenę, i na odwrót. Od początku promocji T-Mobile obniżył ceny już 20 razy na poszczególne aparaty w reakcji na działania konkurencji.

Kluczowe pytanie brzmi: na ile wojna smartfonowa wpłynie na rentowność operatorów? Smartfony są drogie, ich sprzedaż po niskich cenach powoduje, że operator musi do nich dopłacać. Dopiero przy wynikach T-Mobile za pierwszy kwartał będzie widać bilans promocji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane