Wojskowa stocznia na celowniku

  • Piotr Nisztor
opublikowano: 24-03-2013, 16:50

Przejęciem upadłej firmy jest zainteresowana holenderska Damen Shipyards Group.

Stocznia Marynarki Wojennej (SMW), w upadłości likwidacyjnej, to łakomy kąsek dla inwestora branżowego. Przedsiębiorstwo może liczyć na intratne zlecenia z armii, m.in. opiewający na 1,5 mld zł kontrakt na dostawę trzech niszczycieli min Kormoran.

Ministerstwo Obrony Narodowej chce przeprowadzić poważną modernizację Marynarki Wojennej. Do 2030 r. jej flota ma być bogatsza m.in. o okręty podwodne, niszczyciele min, a także okręt wsparcia operacyjnego. [FOT. MARYNARKA WOJENNA]
Ministerstwo Obrony Narodowej chce przeprowadzić poważną modernizację Marynarki Wojennej. Do 2030 r. jej flota ma być bogatsza m.in. o okręty podwodne, niszczyciele min, a także okręt wsparcia operacyjnego. [FOT. MARYNARKA WOJENNA]
None
None

Z ustaleń „PB” wynika, że zainteresowana zakupem SMW jest holenderska Damen Shipyards Group (DSG), skupiająca ponad 30 stoczni na całym świecie (trzy w Polsce). Poinformował o tym w piśmie z 9 listopada 2012 r. Rene H. Berkvens, szef grupy.

List trafił na biurko Wojciecha Dąbrowskiego, szefa Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), Mikołaja Budzanowskiego, ministra skarbu, oraz gen. Waldemara Skrzypczaka, wiceministra obrony narodowej. Prezes DSG zadeklarował chęć współpracy z MON w ramach programu modernizacji Marynarki Wojennej, m.in. w zakresie dostawy okrętów typu patrolowiec i korweta.

— W przypadku uzyskania zamówienia DSG gotowe jest podjąć rozmowy na temat procedur prywatyzacyjnych z akcjonariuszami Stoczni Marynarki Wojennej, tj. ARP i MON — podkreśla Katarzyna Kozłowska, rzecznik ministerstwa skarbu.

Resort zaznacza, że „ze względu na poruszoną w liście Damen Shipyards Group tematykę pismo zostało potraktowane jako informacyjne”.

— Program modernizacji floty Polskiej Marynarki Wojennej doskonale wpisuje się w zakres produkcji Damena. To dla nas wystarczająca motywacja do udziału w prywatyzacji SMW. Powinno to, naszym zdaniem, zdecydowanie ułatwić budowę w Polsce nowoczesnych okrętów wojennych, np. klasy sigma, na podstawie technologii Damena — tłumaczy Jan Pieśla z DSG.

Z nieoficjalnych informacji „PB” wynika, że ofertę Holendrów pozytywnie przyjęło Ministerstwo Obrony Narodowej. Na temat zainteresowania przejęciem SMW z przedstawicielami DSG rozmawiał m.in. wiceminister Skrzypczak. Z Holendrami spotkał się też Wojciech Dąbrowski, nie chciał jednak komentować przebiegu rozmów. Z nieoficjalnychinformacji wynika, że na spotkaniu omawiano możliwości współpracy, m.in. pomysł przejęcia SMW wspólnie przez ARP i DSG.

Agencja jeszcze w 2012 r. w liście syndyka stoczni zadeklarowała chęć zakupu majątku SMW, a wcześniej, za pośrednictwem należącej do jej grupy Stoczni Remontowej Nauta, chciała wydzierżawić majątek znajdującej się w upadłości spółki. Na początku 2013 r. otrzymała jednak czarną polewkę. Czy szanse na przejęcie stoczni wspólnie z Holendrami będą większe?

— Nie mamy żadnej oferty, nie wystawiamy stoczni na sprzedaż. Na razie nie ma więc tematu — mówi „PB” Magdalena Smółka, syndyk SMW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Nisztor

Polecane