Wolny złoty to szansa i ryzyko

Paweł Zielewski
opublikowano: 13-04-2000, 00:00

Wolny złoty to szansa i ryzyko

Uwolnienie złotego — to hasło przewijało się przez ostatnie pół roku przed każdym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej. Gracze rynku walutowego, analitycy i politycy zadawali sobie pytanie — czy to już dzisiaj? RPP zachowywała się, jakby bała się konsekwencji uwolnienia naszej waluty. Konsekwencji, których przecież nikt nie znał. Tymczasem złoty rósł w siłę, ale nadal w granicach rozsądku. RPP podjęła decyzję nieoczekiwanie.

TAK NAPRAWDĘ, wolny złoty nie powinien spłatać jakiegokolwiek przykrego figla. Zerwanie więzów +/— 15 proc. odchylenia od parytetu nie sprawi, że nasza waluta zacznie nagle wariować. Dotychczasowe odchylenia, mimo relatywnie szerokich widełek, rzadko kiedy przekraczały 8 proc. odchylenia od centralnego parytetu, a jeśli już do tego dochodziło, rynek sam — bojąc się konsekwencji — uspokajał nastroje. Oczywiście wtedy, gdy do głosu nie dochodziła polityka.

POD TYM WZGLĘDEM teraz może być niewesoło. Już raz pogłoski o odejściu Leszka Balcerowicza pchnęły naszą walutę na huśtawkę. Rynek spanikował i trzeba było naprawdę ogromnej pracy, by spacyfikować fatalne nastroje. Dementi za dementi, oświadczenie za oświadczeniem, a i tak stanęliśmy na skraju kryzysu rynku walutowego. Podobnie jak wtedy, gdy znani z nazwiska polityczni ekonomiści, pozbawieni wyobraźni, ujawniali „jedyne prawdziwe” dane o fatalnym stanie polskiej gospodarki. Nikt nie ma pewności, że któregoś dnia rynek uwierzy w kolejną pogłoskę o rychłym ustąpieniu wicepremiera albo następny polityk nie poczuje się w obowiązku ostrzec, że rodzima gospodarka stoi na krawędzi upadku.

DLATEGO też uwolniona polska waluta to zarówno ogromny sukces dotychczasowej polityki Narodowego Banku Polskiego, ale zarazem ogromne ryzyko. To właśnie na NBP spoczywać będzie teraz odpowiedzialność za stan naszego rynku walutowego. NBP będzie mógł (oby nie) udowodnić, jak bardzo potrafi być skuteczny w swoich interwencjach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wolny złoty to szansa i ryzyko