Woźniak: 168 mln EUR na projekty turystyczne

(Marek Druś)
opublikowano: 21-12-2006, 15:02

Minister zaapelował do branży turystycznej, by stawiła się na następne posiedzenie rady POT, by mógł skutecznie zaopiniować kandydaturę na prezesa organizacji.

Minister gospodarki Piotr Woźniak poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że w latach 2007- 2013 Polska Organizacja Turystyczna (POT) będzie dysponowała 168 mln euro. Fundusze te mają być przeznaczone na realizację projektów turystycznych.

Przyszłoroczny budżet POT przewiduje 38 mln zł na realizację działań z zakresu turystyki.

Woźniak wyjaśnił, że POT będzie pełnić rolę instytucji wdrażającej fundusze unijne. Dodał, że bez przekształceń, instytucja ta może mieć problemy z pozyskaniem środków z UE i wdrażaniem działań programów unijnych, za których realizację będzie odpowiedzialna.

Minister przypomniał, że 27 listopada br. został odwołany prezes POT Tomasz Wilczak, z powodu nadmiaru obowiązków w resorcie gospodarki. Wilczak odpowiada m.in. za realizację "Programu dla elektroenergetyki".

Aby minister gospodarki mógł powołać nowego prezesa, POT musi zasięgnąć opinii rady Organizacji. W tym celu rada POT była zwoływana już trzy razy. Za każdym razem nie osiągnięto kworum, które stanowi w radzie 9 osób.

W środę na zwołanym trzecim posiedzeniu również nie było kworum. Na posiedzenie nie przybyli przedstawiciele branży turystycznej. Woźniak wyjaśnił, że rada POT liczy 18 osób (6 z administracji rządowej, 6 z samorządu terytorialnego, 6 z organizacji turystycznych).

Zaapelował do branży turystycznej, by stawiła się na następne posiedzenie rady, by minister gospodarki mógł skutecznie zaopiniować kandydaturę na prezesa POT. Przewidywane jest ono na 7 stycznia przyszłego roku.

Woźniak poinformował, że brak prezesa POT wstrzymuje wszystkie decyzje w sprawie przetargów oraz przedsięwzięć przypisanych Organizacji. Ponadto - jak zaznaczył - dzieje się to w okresie, kiedy POT ma zostać przekształcona w instytucję wdrażającą fundusze unijne.

Nowym kandydatem na prezesa POT jest Mirosława Boryczka. Do tej pory pełniła funkcję dyrektora generalnego resortu gospodarki. Wcześniej była wiceskarbnikiem Miasta Stołecznego Warszawy. "Osoba o niezwykle wysokich kwalifikacjach, zwłaszcza w sprawach finansowych" - powiedział Woźniak przedstawiając kandydatkę.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane