Wraca terapia BCNT

MEJ
opublikowano: 06-09-2015, 20:05

Naukowcy Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) uruchomią specjalistyczne laboratorium do badań nad wiązkami neutronów epitermicznych. Umożliwi to leczenie terapią borowo-neutronową (BNCT) nowotworów.

O nowym typie terapii borowo-neutronowej (BNCT) poinformowano w czasie międzynarodowego kongresu z okazji 50-lecia Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej (PTFM), który odbywał się w pierwszym tygodniu września br. na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Brali w nim udział eksperci radioterapii i obrazowania medycznego oraz medycyny nuklearnej jak m.in. Hans-Georg Menzel – przewodniczący ICRU (Międzynarodowa Komisja Radiologiczna ds. Jednostek i Pomiarów), Iiro Auterinen – przedstawiciel VTT Technical Research Centre of Finland oraz Akira Matsumura – ekspert w dziedzinie terapii borowo-neutronowej, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego i Członek Rady Dyrektorów University of Tsukuba (Japonia).
"Włączamy się w światowe trendy związane z renesansem terapii BNCT, przywracając w Świerku badania związane z tą metoda leczenia nowotworów. Polski reaktor MARIA, ze względu na swoje unikatowe właściwości takie jak np. wysoki strumień neutronów, doskonale nadaje się do prowadzenia tak innowacyjnych projektów. Dzięki temu staniemy się wiodącym ośrodkiem naukowym w Europie prowadzącym te nowatorskie badania". – powiedział prof. Grzegorz Wrochna, dyrektor NCBJ
Terapia borowo-neutronowa (BNCT, Boron Neutron Capture Therapy) polega na  wprowadzeniu do ciała pacjenta stosunkowo bezpiecznego dla zdrowia związku boru (stosunkowo bezpiecznego ponieważ zdarzają się np. alergie). W trakcie BNCT radiofarmaceutyk osadza się przez ok. 2 godziny w tkance nowotworowej. Później, przez kilkadziesiąt minut chory jest napromieniowywany wiązką neutronów epitermicznych, w wyniku czego w tkance nowotworowej atomy boru rozpadają się i powstają cząstki alfa oraz jony litu. Powodują one zniszczenie komórek nowotworowych do których się przyłączyły, nie naruszając jednocześnie tych zdrowych. Tego typu terapia umożliwia leczenie np. nowotworów mózgu.


Reaktor MARIA w Świerku wkrótce zyska nowe stanowiska badawcze. chcą uruchomić specjalistyczne laboratorium do badań nad wiązkami neutronów epitermicznych. Dzięki temu Polska będzie mogła włączyć się w światowe badania nad terapią borowo-neutronową (BNCT), innowacyjną metodą leczenia nowotworów jak np. glejaki wielopostaciowe, nawracające nowotwory szyi i karku, nowotwory okrężnicy czy czerniaki złośliwe.


W terapii BNCT I generacji niezbędne były wysokoenergetyczne reaktory jądrowe.  Obecnie w Japonii, Argentynie, Włoszech, Chinach czy Rosji trwają prace nad skonstruowaniem generatora, który mógłby być zainstalowany bezpośrednio w szpitalu i dostarczać koniecznej wiązki neutronów.


"W Świerku pracujemy nad tym od zeszłego roku. Naszym atutem jest korzystna techniczna możliwość wyprowadzenia z reaktora wtórnej wiązki neutronów epitermicznych opartej na konwerterze uranowym. Posiadamy w Polsce wysoko cenionych specjalistów w badaniach nośników boru stosowanych w terapii borowo-neutronowej, a na miejscu w Świerku infrastrukturę, know-how i ludzi reprezentujących różne dziedziny, zaangażowanych w ideę badań nad tą terapią." - twierdzi dr inż. Michał Gryziński, kierownik pracowni dozymetrii promieniowania mieszanego w NCBJ.


Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku realizuje projekt "Neutrony H2". W jego następstwie powstaną przy reaktorze MARIA dwa nowe stanowiska badawcze; trwają obecnie prace nad przygotowaniem odpowiednich pomieszczeń i instalacją specjalnego konwertera. Według badaczy ze Świerku w 2016 roku będzie można już można wyprowadzić wiązkę neutronową. Umożliwi to szkolenie  w Polsce nie tylko specjalistów terapii BNCT, ale także samodzielne badania nad wiązkami neutronów epitermicznych, związkami boru, szukanie optymalnych form planowania terapii, testowanie materiałów osłonnych i przyrządów dozymetrycznych. Możliwe dęba też badania poszczególnych terapii, zarówno in vitro jak in vivo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu